Ղարաբաղյան հարցի կարգավորման ուղին ԼՂՀ միջազգային ճանաչումն է՝ խաղաղ բանակցությունների արդյունքում, NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել է ԱԺ փոխխոսնակ, ՀՀԿ մամուլի քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը՝ մեկնաբանելով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարությունը:
«Ղարաբաղյան հարցի լուծումը օկուպացված տարածքներից Ադրբեջանի զորքերի դուրսբերումն է: Այո, կան օկուպացված տարածքներ, եւ այդ տարածքները օկուպացրել է Ադրբեջանը, դրանք Գեղաշենի եւ Մարտունաշենի տարածքներն են: Երբ խոսքը օկուպացիայի մասին է, պետք է գիտակցել, որ խոսքը Ղարաբաղի ժողովրդի մասին չէ, ղարաբաղցիները օկուպանտները չեն, Ադրբեջանն է, որն ի պատասխան Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի արձագանքել էր ագրեսիվ օկուպացնող պատերազմով», - նշել է Շարմազանովը: Խորհրդարանի փոխխոսնակը նաեւ ընդգծել է, որ Ղարաբաղի հարցի խաղաղ կարգավորումը չպետք է այլընտրանք ունենա:
Հիշեցնենք, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարության մեջ նշվում է. «Հրադադարը, սակայն, չլուծեց հիմնախնդիրը: Այն ԼՂ-ի հարակից տարածքները թողեց օկուպացված եւ ի զորու չեղավ առաջընթաց ապահովել ԼՂ-ի կարգավիճակի հարցում: Վերջնական կարգավորման բացակայության պատճառով հարյուր հազարավոր մարդիկ տեղահանվեցին, սահմանին եւ շփման եզրին կա իրավիճակի սրացման մշտական սպառնալիք, ինչպես նաեւ որոշ մարդկանց մոտ մոլորություն ծագեց, որ ստատուս քվոն կարող է հաստատուն լինել եւ ձգվել անորոշ ժամկետով»:

Путь урегулирования карабахского вопроса – международное признание Нагорно-Карабахской Республики по итогам мирных переговоров. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил вице-спикер Национального Собрания, пресс-секретарь правящей Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов, комментируя заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
«Решение карабахского вопроса заключается в выводе азербайджанских войск с оккупированных территорий. Да, существуют оккупированные территории, и эти территории оккупировал Азербайджан, это территории Геташена и Мартунашена. Когда речь идет об оккупации, то должны осознавать, что речь не идет о народе Карабаха, это не карабахцы являются оккупантами, а Азербайджан, который в ответ на право карабахского народа на самоопределение откликнулся агрессивной оккупационной войной», - отметил Шармазанов. Вице-спикер парламента также подчеркнул, что мирное урегулирование карабахского вопроса не должно иметь альтернативы.
Напомним, что в совместном заявлении сопредседателей МГ ОБСЕ отмечается, что «перемирие, однако, не решило конфликта. Оно оставило территории вокруг Нагорного Карабаха оккупированными и оказалось не в состоянии обеспечить прогресс в вопросе статуса Нагорного Карабаха. Отсутствие окончательного урегулирования привело к перемещению сотен тысяч людей, вечной угрозе эскалации насилия вдоль границы и линии соприкосновения, а также посеяло заблуждение у некоторых людей, что статус-кво может быть устойчивым и продлиться на неопределенный срок».