Հայաստանը ներդրումային հետաքրքրություն կարող է ներկայացնել միջուկային էներգետիկայի ոլորտում: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 12-ին, Երեւանում, հայ-ֆրանսիական գործարար համաժողովի բացման ժամանակ իր ելույթում նշել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Ստորեւ ներկայացնում ենք ելույթի ամբողջական տեքստը.
«Մեծարգո՛ պարոն նախագահ,
Հարգելի՛ գործարարներ,
Ուրախ եմ, որ նախագահ Օլանդի պետական այցը Հայաստան նշանավորվում է հայ-ֆրանսիական գործարար համաժողովի անցկացմամբ: Պատահական չէ, որ հենց այս միջոցառումով է տրվում Նախագահ Օլանդի պետական այցի մեկնարկը: Թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ֆրանսիայի համար առանձնակի կարեւոր նշանակություն ունի երկկողմ հարաբերությունների տնտեսական բաղադրիչը, ուստի մենք վճռական ենք այս ոլորտը համապատասխանեցնելու մեր քաղաքական երկխոսության մակարդակին:
Ուրախ եմ, որ այստեղ ներկա են ամենատարբեր բնագավառներ ներկայացնող գործարարներ: Այսօրինակ հանդիպումները ոչ միայն առեւտրատնտեսական հարաբերությունները խթանելու միջոց են, այլեւ կարեւոր հարթակ Հայաստանի տնտեսական զարգացման հիմքում դրված արժեքներն ու սկզբունքները ներկայացնելու առումով:
Համոզված եմ, որ հեռահար գործարար կապեր ստեղծելու, փոխշահավետ ծրագրեր իրականացնելու եւ երկարաժամկետ ներդրումներ կատարելու տեսանկյունից չափազանց կարեւոր է վստահելի գործընկերային հարաբերությունների առկայությունը: Այդ առումով հայ եւ ֆրանսիացի ժողովուրդները երկար ճանապարհ են անցել՝ միմյանց ճանաչելու եւ սերտորեն համագործակցելու առիթ ունենալով դեռ վաղ միջնադարից: Դեռեւս Կիլիկյան Թագավորության օրոք՝ 11-14-րդ դարերում, հայոց արքաները առեւտրային լայն արտոնություններ են շնորհել ֆրանսիացի վաճառականներին, իսկ 17-րդ դարում կարդինալ Ռիշելյեն հատուկ լիազորություն է ընձեռել հայ վաճառականներին: Հայերն իրենց ներդրումն են ունեցել Մարսելում, ապա Փարիզում քաղաքային առաջին սրճարանների ստեղծման գործում: Անցյալի այս դրական փորձն այն կարեւոր հիմքն է, որի վրա պետք է ընդլայնենք եւ ամրապնդենք մեր տնտեսական կապերը:
Հայաստանում վստահ ենք, որ գլոբալ մարտահրավերների եւ ֆինանսական սահմանափակ ռեսուրսների պարագայում կայուն եւ կենսունակ տնտեսության զարգացումը հնարավոր չէ առանց լավ կառավարման, օրենքի գերակայության, արդյունավետ հանրային ծառայությունների եւ, իհարկե, թափանցիկ ու ազատ գործարար միջավայրի: Գործարար միջավայրի շարունակական բարելավումը մեր տնտեսական զարգացման գլխավոր հենասյուներից է: Այդ նպատակով նախաձեռնել ենք լայնածավալ տնտեսական բարեփոխումներ՝ հարկային դաշտի բարելավման, ձեռնարկությունների հիմնադրման եւ գրանցման, ներդրողների պաշտպանության եւ մի շարք այլ ոլորտներում:
Այս ամենին զուգահեռ, Հայաստանի՝ Եվրասիական մաքսային միությանն անդամակցելու որոշումը բնավ չի նշանակում, որ որեւէ կերպ Հայաստանի համար նվազելու է Եվրոպական միության՝ որպես կարեւորագույն տնտեսական տարածաշրջանի դերակատարումը: Վստահ եմ, որ՝ Եվրոպական երկրների կողմից Արտոնությունների ընդհանուր համակարգի (GSP+) ռեժիմի տրամադրումը Հայաստանին, էլ ավելի գրավիչ է դարձնում եվրոպական շուկաները մեր արտահանողների համար՝ խթանելով հայկական ապրանքների արտահանումը դեպի Եվրոպա: Միաժամանակ Եվրասիական մաքսային միությանը Հայաստանի ինտեգրումը բացառիկ հնարավորություններ է ստեղծում նաեւ Եվրոպական ներդրողների համար՝ օգտագործելով Հայաստանի տնտեսական տարածքն ավելի հեշտացված կարգով դուրս գալ դեպի Եվրասիական շուկա, քանի որ իր տնտեսության ազատության եւ շուկայական կանոնների կիրառման մակարդակով Հայաստանի տնտեսությունը ԱՊՀ երկրների շարքում ամենամոտն է Եվրոպականին: Դա են վկայում վերջին ժամանակաշրջանում միջազգային կառույցների կողմից հրապարակվող բազմաթիվ ինդեքսները: Հայաստանի տնտեսությունն այսօր ավելի ազատական եւ գայթակղիչ է օտարերկրյա կապիտալի համար: Տնտեսական ազատականացման ցուցանիշով 2014 թվականին մեր երկիրը զբաղեցնում է 41-րդ տեղը, իսկ «Դուինգ Բիզնես-2014» միջազգային վարկանիշային տարեկան զեկույցի համաձայն՝ 185 երկրների շարքում 37-րդ տեղում է՝ այդ ցանկում տեղ գրավելով Ֆրանսիայի հարեւանությամբ:
Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ վերջին 22 տարիներին Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ համակողմանի փոխշահավետ համագործակցություն է զարգացել, որի արդյունքում ունենք դինամիկ օրակարգ եւ առանձնաշնորհյալ հարաբերություններ:
Մեզ ուրախացնում է Հայաստանում հաստատված շուրջ 180 ընկերություն ներկայացնող ֆրանսիական գործարար համայնքը, որտեղ առկա են ավելի քան քսան խոշոր ձեռնարկություններ՝ այդ թվում «Պեռնո Ռիկարը», «Օրանժը», «Կրեդիտ Ագրիկոլը», «Վեոլիան», «Սորը», «Ալկատելը» եւ ուրիշներ: Սա, անշուշտ, ենթադրում է կարեւոր ներդրումներ, որոնք վերջին վեց տարիներին հատում են 1 մլրդի շեմը՝ մոտ տասն անգամ գերազանցելով նախորդ ժամանակահատվածի ցուցանիշները:
Մեզ համար պատիվ է, որ Հայաստանում ֆրանսիական խոշոր ընկերությունների թվին շուտով կավելանա եւս մեկը՝ «Կարֆուր» հիպերմարկետների ցանցը: Այս փաստն ինքնին վկայում է, որ Հայաստանում բարենպաստ պայմաններ են ապահովված օտարերկրյա ներդրումների համար:
Հայաստանը ներդրումային հետաքրքրություն կարող է ներկայացնել միջուկային էներգետիկայի, ինչպես նաեւ վերականգնվող, հատկապես երկրաջերմային էներգետիկայի բնագավառներում: Նախագահ Օլանդի եւ ինձ համար շատ կարեւոր է, որ մեր երկրների գործարար շրջանակները փոխշահավետ համագործակցություն ծավալեն երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ամենատարբեր բնագավառներում՝ մասնավորապես դեղագործության, գյուղատնտեսության, գինեգործության, ոսկերչության, տեքստիլ, ինչպես նաեւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ճշգրիտ ճարտարագիտության, զբոսաշրջության ոլորտներում: Մեզ համար դա կարեւոր է, քանի որ ընդլայնում է մեր քաղաքական երկխոսության ներուժն ու ընդգրկումը:
Երեւանի եւ Փարիզի միջեւ «Ֆրանսիական ավիաուղիների» կողմից կանոնավոր իրականացվող ուղիղ չվերթը, 2013թ. հունվարի 1-ից Եվրամիության քաղաքացիների համար մուտքի արտոնագրային ռեժիմի վերացումը եւ ս. թ. հունվարի 1-ից Հայաստանի քաղաքացիների համար ԵՄ երկրներ վիզաների տրամադրման դյուրացումը լրացուցիչ պայմաններ են ստեղծում գործարար շփումների ակտիվացման եւ զբոսաշրջության զարգացման համար:
Համագործակցության խթանման գործում առավել ակտիվ դերակատարություն պետք է ստանձնեն Մարսելում, Նիցցայում, Փարիզում գործող Հայ-ֆրանսիական առեւտրաարդյունաբերական պալատները՝ սերտորեն համագործակցելով Զարգացման հայկական գործակալության եւ Հայաստանի առեւտրաարդյունաբերական պալատի հետ:
Մենք գիտակցում ենք, որ զարգացող տնտեսություններում երկարաժամկետ հաջողությունը կախված է նաեւ գործարարությունը խթանելու հանգամանքներից: Ուստի, պատրաստ ենք ըստ ամենայնի խրախուսել ֆրանսիական ընկերությունների մուտքը հայաստանյան շուկա, ուր ստեղծվում են նաեւ ազատ տնտեսական գոտիներ, որոնցից առաջինն արդեն բացվել է եւ նախատեսվում է Հայաստանում մեծ թափով զարգացող նորարարական տեխնոլոգիաների արտադրության համար: Ի դեպ, այս ոլորտում ներդրումներ են կատարել համաշխարհային համբավ վայելող այնպիսի ընկերություններ, ինչպիսիք են՝ «Սինոփսիսը», «Մայքրոսոֆթը», «Սիմենսը»: Վստահ եմ, որ այս հնարավորությունները կհետաքրքրեն նաեւ Ձեզ:
Հարգարժա՛ն գործարարներ,
Լիահույս եմ, որ դուք լավագույնս կօգտվեք համաժողովի ընձեռած հնարավորություններից նոր գործընկերային կապեր հաստատելու համար: Այդ ակնկալիքով համաժողովը հայտարարում եմ բացված՝ մաղթելով Ձեզ հաջողություններ: Հաճույքով խոսքը փոխանցում եմ Ֆրանսիայի Հանրապետության Նախագահ պարոն Ֆրանսուա Օլանդին:

Армения может вызвать инвестиционный интерес в сфере ядерной энергетики. Об этом 12 мая в ходе выступления на открытии армяно-французского бизнес форума в Ереване заявил президент Армении Серж Саргсян. Набизнес-форуме также присутствует находящийся в Армении с государственным визитом президент Франции Франсуа Олланд.
Представляем текст выступления президента Сержа Саргсяна:
«Многоуважаемый господин президент,
Уважаемые предприниматели,
Дамы и господа,
Я рад, что государственный визит президента Олланда в Армению ознаменовался проведением армяно-французского бизнес форума. Не случайно, что именно этим мероприятием дается старт государственному визиту президента Олланда. Как для Франции, так и для Армении особо важное значение имеет экономическая составляющая двусторонних отношений, поэтому мы решительно настроены привести эту сферу в соответствие с уровнем нашего политического диалога.
Я рад, что здесь присутствуют предприниматели, представляющие самые различные сферы. Подобные встречи являются не только средством стимулирования торгово-экономических отношений, но и важной платформой в плане представления ценностей и принципов, лежащих в основе экономического развития Армении.
Убежден, что с точки зрения создания далеко идущих бизнес связей, реализации взаимовыгодных программ и осуществления долгосрочных инвестиций крайне важно наличие доверительных партнерских отношений. В этом плане армянский и французский народы прошли длинный путь, еще с раннего средневековья имея возможность узнать друг друга и тесно сотрудничать. Еще во времена Киликийского Царства, в 11-14 веках, армянские цари предоставили широкие торговые льготы французским купцам, а в 17-м веке кардинал Ришелье дал особые полномочия армянским купцам. Армяне внесли свой вклад в дело создания первых городских кафе в Марселе и затем в Париже. Этот положительный опыт прошлого является той важной основой, на которой мы должны расширять и укреплять наши экономические связи.
Мы в Армении уверены, что в условиях глобальных вызовов и ограниченных финансовых ресурсов развитие стабильной и жизнеспособной экономики невозможно без хорошего управления, верховенства закона, эффективных общественных услуг и, конечно, прозрачной и свободной бизнес среды. Постоянное улучшение бизнес среды является одним из главных столпов нашего экономического развития. С этой целью мы инициировали широкомасштабные экономические реформы в сферах улучшения налогового поля, основания и регистрации предприятий, защиты инвесторов и в ряде других областей.
Параллельно со всем этим решение Армении о вступлении в Евразийский таможенный союз отнюдь не означает, что каким-либо образом для Армении снизится роль Европейского Союза как важнейшего экономического региона. Уверен, что предоставление европейскими странами режима Общей системы льгот (GSP+) Армении делает еще более привлекательными европейские рынки для наших экспортеров, стимулируя экспорт армянских товаров в Европу. Одновременно интеграция Армении в Евразийский таможенный союз создает исключительные возможности и для европейских инвесторов – используя экономическое поле, в более упрощенном порядке выйти на евразийский рынок, поскольку по уровню своей экономической свободы и применения рыночных правил в ряду стран СНГ экономика Армении наиболее близка европейской. Об этом свидетельствуют публикуемые в последний период международными структурами многочисленные индексы. Экономика Армении сегодня более либеральна и привлекательна для иностранного капитала. По показателю экономической либерализации в 2014 году наша страна занимает 41-е место, а согласно международному рейтинговому годовому докладу «Doing Business -2014», в ряду 185 стран находится на 37-м месте, занимая в этом списке место по соседству с Францией.
Уважаемые присутствующие,
С удовлетворением должен отметить, что в последние 22 года между Арменией и Францией развивалось всестороннее взаимовыгодное сотрудничество, в результате которого у нас есть динамичная повестка дня и привилегированные отношения.
Нас радует утвердившееся в Армении французское бизнес сообщество, представляющее около 180 компаний, в котором присутствуют около двадцати крупных предприятий, в том числе «Перно Рикар», «Оранж», «Кредит Агриколь», «Веолия», «Сор», «Алкател» и другие. Это, бесспорно, предполагает важные инвестиции, которые в последние шесть лет пересекают порог 1 млрд. долларов, примерно в десять раз превышая показатели предыдущего периода.
Честью для нас является то, что к числу крупных французских компаний в Армении скоро добавится еще одна – сеть гипермаркетов «Карфур». Этот факт сам по себе свидетельствует, что в Армении обеспечены благоприятные условия для иностранных инвестиций.
Армения может представлять инвестиционный интерес в сфере атомной энергетики, а также в области возобновляемой, особенно геотермальной энергетики. Для Президента Олланда и для меня очень важно, чтобы бизнес круги наших стран развернули взаимовыгодное сотрудничество в представляющих двусторонний интерес самых различных сферах, в частности, фармацевтики, сельского хозяйства, виноделия, златоделия, текстиля, а также информационных технологий, точной инженерии, туризма. Для нас это важно, поскольку расширяет потенциал и охват нашего политического диалога.
Регулярно осуществляемый Французскими авиалиниями прямой рейс, отмена с 1 января 2013 года въездного визового режима для граждан Евросоюза и упрощение выдачи виз в страны ЕС для граждан Армении с 1 января с.г. создают дополнительные условия для активизации бизнес контактов и развития туризма.
В деле стимулирования сотрудничества наиболее активную роль должны взять на себя действующие в Марселе, Ницце, Париже армяно-французские торгово-промышленные палаты, тесно сотрудничая с Армянским агентством развития и Торгово-промышленной палатой Армении.
Мы осознаем, что в развивающихся экономиках долгосрочный успех зависит также от обстоятельств стимулирования предпринимательства. Поэтому мы готовы всячески стимулировать вхождение французских компаний на армянский рынок, где также создаются свободные экономические зоны, первая из которых уже открылась и предназначена для производства с большим размахом развивающихся в Армении инновационных технологий. Кстати, в эту сферу осуществили инвестиции пользующиеся всемирной известностью такие компании, как «Синопсис», «Майкрософт», «Сименс». Уверен, что эти возможности заинтересуют и вас.
Надеюсь, что вы наилучшим образом воспользуетесь предоставленными форумом возможностями для установления новых партнерских связей. С ожиданием этого объявляю форум открытым и желаю вам успехов».