Google ընկերությունը պարտավոր է հետեւել անձնական տվյալների պաշտպանության վերաբերյալ եվրոպական օրենքներին եւ շտկումներ կատարի որոնողական համակարգում: Նման վճիռ է կայացրել ԵՄ-ի դատարանը՝ պաշտպանելով մասնավոր կյանքի անձեռնմխելիության իրավունքը, փոխանցում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Ըստ ԵՄ դատարանի հայտարարության՝ մի շարք դեպքերում շահագրգիռ անձինք կարող են դիմել ընկերություն՝ ուղղակիորեն իրենց չվերաբերող հին տվյալները վերացնելու խնդրանքով:
Ավելի վաղ Google-ի ներկայացուցիչները նշել էին, որ չեն կարող վերահսկել որոնողական համակարգը եւ պատասխանատվություն չեն կրում «ազատ հասանելի մասնավոր տվյալների» համար: Հարցման ժամանակ տեղեկությունը գտնելու պատասխանատուն կայքի տերն է, որտեղ այն տեղակայված է, իսկ ընկերությունները միայն հղումն են տրամադրում:
ԵՄ դատարանի վճիռը կայացվել է Իսպանիայի քաղաքացու հայցի առթիվ: Ըստ հայցի՝ Google-ում իր անունը որոնելիս կարելի է տեսնել 1998թ. հին հայտարարություն՝ պարտքերի դիմաց իր տան վաճառքի մասին: Իսպանիայում ներկայացվել է այդպիսի 180 հայց:

Компания Google обязана следовать европейским законам о защите персональных данных и вносить коррективы в систему поиска. Такой вердикт вынес суд Европейского союза, защищая право на неприкосновенность частной жизни, сообщает ИТАР-ТАСС.
Согласно заявлению судебной инстанции ЕС, в ряде случаев заинтересованные лица могут обратиться в компанию с просьбой о ликвидации устаревших, не касающихся их напрямую данных.
Ранее представители Google указывали, что не могут контролировать систему поиска в интернете и не несут ответственности за получение «персональных данных, имеющихся в свободном доступе». Ответственность за нахождение информации при запросе несет владелец сайта, на котором она размещена, а компания лишь предоставляет ссылку.
Решение суда ЕС вынесено по иску гражданина Испании. В соответствии с ним при введении в поисковый запрос Google его имени можно было увидеть старое объявление 1998 года о продаже его дома за долги. Всего в Испании подано порядка 180 подобных исков.