Ադրբեջանական կողմի նախաձեռնությունը Բաքվում տեղի ունեցող նստաշրջանի ընթացքում ղարաբաղյան հակամարտության քննարկման վերաբերյալ ձախողվել է:
Ինչպես հաղորդում է ԱՊԱ-ն, Ադրբեջանի աջարկությունն այն մասին, որ «ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը Բաքվում ԵԱՀԿ ԽՎ 23-րդ ամառային նստաշրջանի ընթացքում հանդես գա զեկույցով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված գործունեության մասին», օրակարգ չի ներառվել:
Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսի փոխնախագահ, ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավար Բահար Մուրադովայի խոսքով՝ նստաշրջանի օրակարգն արդեն հաստատվել է: Միեւնույն ժամանակ Մուրադովան հավելել է, որ «սպասվում է ձգձգվող հակամարտությունների հարցի քննարկում»:
Սրանում կասկած չկա, քանի որ Ադրբեջանն ավանդության համաձայն ամեն հնարավորություն օգտագործում է իր դիրքորոշումը քարոզելու համար: Բաքվի նստաշրջանը հավանաբար կդառնա «հարմար» հարթակ հակահայկական հայտարարությունների համար:

Инициатива азербайджанской стороны касательно обсуждения карабахского конфликта на сессии в Баку провалилась.
Как сообщает АПА, предложение Азербайджана о том, чтобы «Минская группа ОБСЕ выступила в Баку на 23-й летней сессии ПА ОБСЕ с отчетом о деятельности по урегулированию нагорно-карабахского конфликта», не было внесено в повестку.
По словам зампредседателя Милли Меджлиса Азербайджана, главы азербайджанской делегации в ПА ОБСЕ Бахар Мурадовой, повестка этой сессии уже утверждена. В то же время, Мурадова добавила, что «ожидается обсуждение вопроса затянувшихся конфликтов».
Сомневаться в этом не приходится, поскольку Азербайджан по традиции использует любую возможность для пропаганды своей позиции. Сессия в Баку наверняка станет «удобной» трибуной для антиармянских заявлений.