Եվրոպական խորհրդարանի անդամներ Էլենի Թեոխարուսը, Ֆրանկ Էնգելը, Տատյանա Ժդանոկան, Էվալդ Շտադլերը, Ինակի Իրազաբալբեյտան, Միշել Ռիվազին, ինչպես նաեւ Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջոն Ինարիտուն հրադադարի մասին համաձայնագրի 20-ամյակի կապակցությամբ հանդես են եկել հայտարարությամբ:
ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, թե պատգամավորները, մասնավորապես, նշել են, որ համաձայնագրով հաստատված փխրուն խաղաղությունը ոչ միայն թույլ է տվել խուսափել հակամարտության սրացումից եւ հետագա մարդկային կորուստներից, այլ հնարավորություն է ստեղծել հակամարտության խաղաղ կարգավորման ճանապարհների որոնման համար:
«Ցավոք, չնայած բոլոր ջանքերին, հրադադարի 20 տարիները չեն վերածվել երկարատեւ եւ կայուն խաղաղության: Դեռ, ժամանակ առ ժամանակ, մենք տագնապալի լուրեր ենք ստանում շփման գծում պարբերաբար տեղի ունեցող միջադեպերի մասին, որոնք երկու կողմերում երիտասարդ զինվորների կորուստների պատճառ են դառնում եւ կարող են հանգեցնել պատերազմական գործողությունների վերսկսմանը», - ասվում է հայտարարությունում:
Պատգամավորները հիշեցրել են, որ հաշվի առնելով Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի ռազմավարական նշանակությունը Եվրոպական միության համար եւ Հարավային Կովկասը կայուն խաղաղության, կայունության եւ բարգավաճման տարածաշրջան դարձնելու անհրաժեշտությունը, ԵՄ-ն իր բանաձեւերում կոչ է արել համապատասխան իշխանություններին զերծ մնալ ուժի կիրառումից, ինչպես նաեւ խուսափել սադրիչ քաղաքականությունից եւ հռետորաբանությունից, ռազմաշունչ հայտարարություններից եւ պատմության աղավաղումից:
Պատգամավորները բարձր են գնահատել այն փաստը, որ Լեռնային Ղարաբաղը եւ Հայաստանը բազմաթիվ առիթներով հաստատել են հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու իրենց հավատարմությունը՝ ԵԱՀԿ բանակցային գործընթացի շրջանակներում: Նրանք բազմիցս հայտնել են դիպուկահարներին շփման գծից հետ քաշելու իրենց պատրաստակամությունը՝ որպես վստահության եւ անվտանգության ամրապնդման միջոց:
«Մենք կցանկանայինք օգտագործել այս տարեդարձը, որպեսզի Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ անել հետ քաշել դիպուկահարներին շփման գծից եւ հայ-ադրբեջանական սահմանից՝ խուսափելու հակամարտության հետագա սրացումից: Կարեւոր է նաեւ այն, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը պարտավորվի հետեւել հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման սկզբունքին», - ասվում է հայտարարությունում:
Պատգամավորները կոչ են արել Եվրոպական միությանը նպաստել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին՝ խթանելու կողմերի միջեւ խաղաղությունը եւ ըմբռնումը հակամարտության խաղաղ կարգավորումը հնարավոր դարձնելու համար, որպեսզի Եվրոպային հարիր մարդու իրավունքներն ու ազատությունները հասանելի լինեն նաեւ իր հարեւանության համար:

Члены Европарламента Элени Теохарус, Франк Энгель, Татьяна Жданок, Эвальд Штадлер, Инаки Иразабалбейта, Мишель Ривази, а также депутат парламента Испании Джон Инариту выступили с заявлением по случаю двадцатой годовщины соглашения о прекращении огня.
Как сообщает пресс-служба МИД НКР, депутаты, в частности, отметили, что хрупкий мир, установленный в результате подписания соглашения, не только позволил избежать эскалации конфликта и дальнейших человеческих жертв, но и предоставил возможность поиска путей мирного урегулирования конфликта.
«Несмотря на все усилия, 20-летний режим перемирия, к сожалению, не трансформировался в прочный и стабильный мир. Периодически продолжают поступать тревожные новости об инцидентах на линии соприкосновения, которые становятся причиной гибели молодых солдат по обе стороны и могут привести к возобновлению боевых действий», - говорится в заявлении.
Депутаты напомнили, что, осознавая стратегическую важность Южного Кавказа для ЕС и необходимость превращения его в регион устойчивого мира, стабильности и процветания, Евросоюз в своих резолюциях призвал соответствующие власти воздержаться от применения силы, а также отказаться от провокационной политики и риторики, воинственных заявлений и манипуляции историей.
Депутаты высоко оценили тот факт, что Нагорный Карабах и Армения неоднократно подтверждали свою приверженность урегулированию конфликта исключительно мирным путем в рамках переговорного процесса ОБСЕ. Они неоднократно заявляли о своей готовности отвести снайперов с линии соприкосновения в качестве меры по укреплению доверия и безопасности.
«Мы хотели бы воспользоваться случаем годовщины и призвать власти Азербайджана отвести снайперов с линии соприкосновения и армяно-азербайджанской границы во избежание дальнейшей эскалации конфликта. Важно также, чтобы руководство Азербайджана приняло на себя обязательство решить конфликт исключительно мирным путем», - говорится в заявлении.
Депутаты призвали ЕС оказать содействие усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ в процессе укрепления мира и установления взаимопонимания между сторонами конфликта для достижения мирного урегулирования конфликта с тем, чтобы права и свободы человека, которые присущи Европе, стали также доступны в соседних странах.