Եվրոպական խորհրդարանի անդամներ Էլենի Թեոխարուսը, Ֆրանկ Էնգելը, Տատյանա Ժդանոկան, Էվալդ Շտադլերը, Ինակի Իրազաբալբեյտան, Միշել Ռիվազին, ինչպես նաեւ Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջոն Ինարիտուն հրադադարի մասին համաձայնագրի 20-ամյակի կապակցությամբ հանդես են եկել հայտարարությամբ:
ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, թե պատգամավորները, մասնավորապես, նշել են, որ համաձայնագրով հաստատված փխրուն խաղաղությունը ոչ միայն թույլ է տվել խուսափել հակամարտության սրացումից եւ հետագա մարդկային կորուստներից, այլ հնարավորություն է ստեղծել հակամարտության խաղաղ կարգավորման ճանապարհների որոնման համար:
«Ցավոք, չնայած բոլոր ջանքերին, հրադադարի 20 տարիները չեն վերածվել երկարատեւ եւ կայուն խաղաղության: Դեռ, ժամանակ առ ժամանակ, մենք տագնապալի լուրեր ենք ստանում շփման գծում պարբերաբար տեղի ունեցող միջադեպերի մասին, որոնք երկու կողմերում երիտասարդ զինվորների կորուստների պատճառ են դառնում եւ կարող են հանգեցնել պատերազմական գործողությունների վերսկսմանը», - ասվում է հայտարարությունում:
Պատգամավորները հիշեցրել են, որ հաշվի առնելով Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի ռազմավարական նշանակությունը Եվրոպական միության համար եւ Հարավային Կովկասը կայուն խաղաղության, կայունության եւ բարգավաճման տարածաշրջան դարձնելու անհրաժեշտությունը, ԵՄ-ն իր բանաձեւերում կոչ է արել համապատասխան իշխանություններին զերծ մնալ ուժի կիրառումից, ինչպես նաեւ խուսափել սադրիչ քաղաքականությունից եւ հռետորաբանությունից, ռազմաշունչ հայտարարություններից եւ պատմության աղավաղումից:
Պատգամավորները բարձր են գնահատել այն փաստը, որ Լեռնային Ղարաբաղը եւ Հայաստանը բազմաթիվ առիթներով հաստատել են հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու իրենց հավատարմությունը՝ ԵԱՀԿ բանակցային գործընթացի շրջանակներում: Նրանք բազմիցս հայտնել են դիպուկահարներին շփման գծից հետ քաշելու իրենց պատրաստակամությունը՝ որպես վստահության եւ անվտանգության ամրապնդման միջոց:
«Մենք կցանկանայինք օգտագործել այս տարեդարձը, որպեսզի Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ անել հետ քաշել դիպուկահարներին շփման գծից եւ հայ-ադրբեջանական սահմանից՝ խուսափելու հակամարտության հետագա սրացումից: Կարեւոր է նաեւ այն, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը պարտավորվի հետեւել հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման սկզբունքին», - ասվում է հայտարարությունում:
Պատգամավորները կոչ են արել Եվրոպական միությանը նպաստել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին՝ խթանելու կողմերի միջեւ խաղաղությունը եւ ըմբռնումը հակամարտության խաղաղ կարգավորումը հնարավոր դարձնելու համար, որպեսզի Եվրոպային հարիր մարդու իրավունքներն ու ազատությունները հասանելի լինեն նաեւ իր հարեւանության համար:

Members of the European Parliament Eleni Theocharous, Frank Engel, Tatjana Zdanoka, Ewald Stadler, Inaki Irazabalbeitia, Michele Rivasi, as well as Deputy of the Spanish Parliament Jon Inarritu issued statement on the occasion of the twentieth anniversary of the ceasefire agreement, NKR Foreign Ministry reported.
The MPs, in particular, noted, that the fragile peace established by the agreement not only allowed avoiding escalation of the conflict and further human losses but created possibility for the search of ways of peaceful settlement of the conflict.
“Unfortunately, despite all the efforts the 20 years of cease-fire have not turned into a lasting and stable peace. Still, from time to time, we get the alarming news on recurrent incidents on the line of contact that cause new losses among young soldiers on both sides and may lead to renewed hostilities”, they said in a statement.
The MPs reminded, that recognizing the strategic importance of the region of South Caucasus for the EU and the need to transform the South Caucasus into a region of sustainable peace, stability and prosperity, the EU in its resolutions has called on the relevant authorities to refrain from use of force as well as to avoid provocative policies and rhetoric, inflammatory statements and manipulation of history.
The MPs highly appreciated the fact that both Nagorno Karabakh and Armenia have on numerous occasions approved their commitment to resolve the conflict by exclusively peaceful means through ongoing OSCE negotiation efforts. They have repeatedly voiced their readiness to withdraw snipers from the line of contact as a confidence and security building measure.
“We would like to use this anniversary to call on Azerbaijani authorities to withdraw snipers from the line of contact and Armenian-Azerbaijani border to avoid any further escalation of conflict. It is also crucial, that Azerbaijan's leadership commit itself to exclusively peaceful resolution of the conflict”, the statement reads.
The MPs called the EU to engage in contributing to the OSCE Minsk Group co-chairs lead process of fostering peace and understanding among the parties to the conflict to make possible the peaceful resolution of the conflict so that human rights and freedoms enjoyed in Europe are within a reach of its neighborhood too.