Հայաստանի օլիգարխներին թույլ են տվել գումար վճարել եւ իրենց գողացած հարստությունն օրինականացնել: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 14-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է Հայաստանի գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը՝ մեկնաբանելով «Այլընտրանքային հարկային ստուգումների մասին» օրինագիծը:
Օրինագծի ընդունման իմաստն այն է, որ օլիգարխները կամ խոշոր գործարարները իրենց փողերն օրինականացնելու անհրաժեշտություն զգան: Պատճառներն այստեղ երկուսն են. նախ գալիս է բիզնեսն ու փողերը ժառանգաբար փոխանցելու ժամանակը: «Քանի որ հայերը մտահոգվում են իրենց երեխաների մասին, նրանք չեն ուզում, որ իրենց ժառանգորդները խնդիրների առջեւ կանգնեն»,-հայտարարել է Մակարյանը: Երկորդ պատճառը բիզնեսի համար օտարերկրյա ֆինանսավորում ներգրավելն է: Առանց օրինական կապիտալի դա խնդրահարույց է:
«Դրա համար էլ մշակվել է վճարովի հարկային ստուգումների մասին օրինագիծը՝ առանց պատժամիջոցների կիրառման: Պարզ ասած, դու գումար ես վճարում, եւ քո գողացած փողերը դառնում են օրինական: Կապիտալի օրինականացումը տեղի է ունեցել, օրինակ հարեւան Վրաստանում, որտեղ հարկային համաներում է կատարվել: Մեզ մոտ անհրաժեշտ է թափանցիկություն, հասարակությունը պետք է իմանա, թե հարկային ծառայությունն ում մոտ եւ ինչ գումարի սխալներ է գտել հարկային հաշվետվություններում»,-ընդգծել է Մակարյանը:

Олигархам Армении разрешили платить деньги и превратить ворованное богатство в законное. Об этом заявил журналистам 14 мая исполнительный директор Союза работодателей Армении Гагик Макарян, комментируя законопроект «Об альтернативных налоговых проверках».
Смысл его принятия – в том, что олигархи или крупные бизнесмены почувствовали необходимость легализации своих денег. Причин здесь две. Первая – приходит время передавать деньги и бизнес по наследству. «Поскольку армяне заботятся о своих детях, они не хотят, чтобы их наследники встали перед проблемами», - заявил Макарян. Вторая причина – желание привлечь зарубежное финансирование для бизнеса. Без легального, или легализованного, капитала это проблематично.
«Для этого и разработан законопроект о платных проверках налоговой службы, без применения санкций. Попросту говоря, ты платишь деньги, и украденные тобой суммы превращаются в законные. Легализация капитала проходила, скажем, и в соседней Грузии. Там была применена разовая налоговая амнистия. У нас предлагают механизм многократного действия. Допустим. Но тогда необходима прозрачность: общество должно знать, у кого и на какую сумму налоговая нашла ошибок в налоговых отчетах», - подчеркнул Макарян.