Ուկրաինան ոչ մմի դեպքում չի հայտարարել հայ ռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի  «Նռան գույնը» ֆիլմին եւ Կաննում դրա ցուցադրման գործում իր մասնակցության մասին, NEWS.am-ի թղթակցին ասել է Կաննի փառատոնում ուկրաինական տաղավարի ներկայացուցիչ Աննա Կորյագինան:
Նշենք, որ ըստ Ուկրաինայի լրատվամիջոցների, որոնք վկայակոչում են «Երիտասարդություն» կինոփառատոնի տնօրեն Անդրեյ Խալպախչիին,  Կաննի փառատոնում Ուկրաինայի ներկայացրած կինոնկարների շարքում ընդգրկված է նաեւ «Հայֆիլմ» կինոստուդիայի կողմից 1968 թ. նկարահանված Սերգեյ Փարաջանովի  «Նռան գույնը» ֆիլմը:
Աննա Կորյագինան պարզաբանել է, որ այդ թյուրիմացությունները ուկրաինացի լրագրողների պատճառով են: «Մենք ոչ մի դեպքում չենք հայտարարել, որ «Նռան գույնը» ֆիլմը ներկայացվելու է Ուկրաինայի կողմից:  Մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտնեցինք մեր ուրախությունը, որ Ուկրաինայում երկար տարիներ ապրած ռեժիսորի ֆիլմը ցուցադրվելու է Կաննում:  Մենք ոչ կերպ մտադրություն չենք ունեցել յուրացնել այդ իրավունքները: Մենք հիանալի գիտենք, որ ֆիլմը վերականգնվել է ԱՄՆ-ում», - ընդգծել է Կորյագինան:
Հիշեցնենք, Կաննի փառատոնում Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնը» ֆիլմը կներկայացվի Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի եւ Սկորսեզե հիմնադրամի կողմից, որի շնորհիվ կատարվում է ֆիլմի վերականգնումը:

Украина ни в коем случае не заявляла о своей причастности к фильму режиссера армянского происхождения Сергея Параджанова «Цвет граната» и его показу в Каннах. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявила участница украинского павильона на Каннском кинофестивале Анна Корягина.
Отметим, что, согласно украинским СМИ, которые ссылаются на директора кинофестиваля «Молодость» Андрея Халпахчи, в число представленных Украиной на Каннском кинофестивале лент включен также фильм Сергея Параджанова «Цвет граната», снятый в 1968 году на киностудии «Арменфильм».
Анна Корягина пояснила, что эти недоразумения идут от украинских журналистов. «Мы ни в коем случае не заявляли, что фильм «Цвет граната» будет представлен от Украины. В ходе пресс-конференции мы выразили радость по поводу того, что фильм режиссера, который много лет прожил на  Украине, будет показан в Каннах. Мы никоим образом не намеревались забрать себе эти права. Мы прекрасно знаем также, что фильм был восстановлен в Соединенных Штатах Америки», - подчеркнула участница украинского павильона на Каннском кинофестивале.
Напомним, что на кинофестивале картина «Цвет граната» будет представлена Национальным киноцентром Армении совместно с Фондом Скорсезе, благодаря которому осуществляется восстановление фильма. «Цвет граната» - это поэтическая кинопритча Сергея Параджанова об армянском поэте Саят-Нове, авторское название - «Саят-Нова».