Ուկրաինայի ազգային բանկը (ՈւԱԲ) դադարեցրել է Դոնեցկի մարզում իր վարչության աշխատանքները: Այդ մասին նշվում է ՈւԱԲ մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
«Պատճառ են հանդիսացել շրջանում անջատողականների գործողությունները: Այսօր վարչության հասցեին պահանջներ են տեղացել այսպես կոչված «Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետության» ներկայացուցիչների կողմից տրամադրել նշանակալի չափի դրամական միջոցներ, հակառակ դեպքում վարչությունում «զտումներ» կանցկացվեն»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Վարչության աշխատակիցներին տարհանել են, բանկային գործարքները մարզի տարածքում դադարեցվել են:
Ինչպես հաղորդում է «Ուկրաինսկայա պրավդան», Եկամուտների եւ տուրքերի նախարարությունը մայիսի 15-ին տարհանել է Դոնեցկի մարզում նախարարության գլխավոր վարչության աշխատակիցներին եւ հարկային տեսչուներին:

Национальный банк Украины (НБУ) приостановил работу своего управления в Донецкой области. Об этом говорится в сообщении пресс-службы НБУ.
«Причиной этого стали действия сепаратистов в регионе. Сегодня в адрес руководства управления поступили требования от представителей так называемой «Донецкой народной республики» выдать значительную сумму средств, иначе в управлении будет проведена «зачистка», - сказано в сообщении.
Сотрудники управления были эвакуированы, а банковские расчеты на территории области приостановлены.
Как сообщает «Украинская правда», Министерство доходов и сборов 15 мая эвакуировало работников главного управления министерства Донецкой области и налоговых инспекций.