Հյուսիսատլանտյան դաշինքը պատրաստ է իր յուրաքանչյուր թիզ հողին անգամ պաշտպան կանգնել: Այս մասին Բուխարեստում հայտարարել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսսենը:
Ներկայումս դաշինքի` Ռումինիայում ընթացող ուսումնավարժանքները զուտ պաշտպանողական բնույթ են կրում: Այդուհանդերձ դրանք նաեւ «հնարավոր ագրեսորներին պարզ ազդանշան են ուղարկում այն մասին, որ ավելի լավ է` դաշնակիցներից որեւէ մեկի ուղղությամբ հարձակում իրականացնելու գաղափարը մտքից անգամ հանեն», ընդգծել է Ռասմուսսենը:
Գլխավոր քարտուղարի խոսքով, Ռումինիայի հարեւան Ուկրաինան Հյուսիսատլանտյան դաշինքի «գործընկեր» երկիր է հանդիսանում: Հրաշալի գործընկերային հարաբերություններ կան նաեւ Մոլդովայի հետ, չնայած այդ երկիրը, համաձայն իր սահմանադրության, զեզոքություն է պահպանում: Ռասմուսսենը գոհունակություն է հայտնել այդ երկրում վերջերս ընդունված որոշման առնչությամբ, համաձայն որի դաշինքի խաղաղարար առաքելության շրջանակում մոլդովական զինծառայողներ կմեկնեն Կոսովո:
Գլխավոր քարտուղարը դաշինքի անդամ-երկրներին կրկին անգամ պաշտպանական ծախսերը մեծացնելու կոչ է արել: Մինչ Ռուսաստանն իր ռազմական բյուջեն ավելացրել է 10 տոկոսով, դաշինքի երկրնում համապատասխան ցուցանիշի 40 տոկոսով նվազում է գրանցվել, Deutsche Welle – ի ռուսական ծառայության հաղորդմամբ, հիշեցրել է Անդերս Ֆոգ Ռասմուսսենը:

НАТО готова защищать каждую часть своей территории. Об этом заявил генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен в Бухаресте.
Проводимые в настоящее время в Румынии учения альянса носят чисто оборонительный характер, в то же время это «ясный сигнал возможным агрессорам о том, что им не следует помышлять о нападении на кого-либо из союзников НАТО», подчеркнул Расмуссен.
Как указал генсек, соседствующая с Румынией Украина является «партнером НАТО». При этом он отметил, что замечательные партнерские отношения альянс поддерживает и с Молдовой, хотя в соответствии со своей конституцией она придерживается нейтралитета. Расмуссен выразил удовлетворение по поводу недавно принятого этой страной решения об отправке своего контингента в Косово в рамках миротворческой миссии НАТО.
Расмуссен вновь выступил с призывом к странам НАТО увеличить расходы на оборону. В то время как Россия повысила их на десять процентов, альянс сократил военный бюджет на 40 процентов, напомнил генеральный секретарь Североатлантического альянса, сообщает русская служба Deutsche Welle со ссылкой на dpa.