Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկ I-ի` Իսրայել կատարելիք այցի ընթացքում կաթոլիկ, հայ եւ հույն եկեղեցիների ներկայացուցիչները Երուսաղեմի Հիսուսի դամբարանի եկեղեցում միասին են աղոթելու: Այս մասին տեղեկություն է տարածել Սբ. Աթոռի տպագրության ծառայության ղեկավար Ֆեդերիկո Լոմբարդին:
Տեղի ունենալիքը նա պատմական իրադարձություն է որակել, քանի որ հիշյալ հոգեւորականները միշտ առանձին են աղոթում, հաղորդում է Associated Press:
Մայիսի 24-26 Հռոմի Պապը Հորդանան, պաղեստինյան տարածքներ եւ Իսրայել կայցելի: Այցի պաշտոնական ծրագիրը 13 ելույթ եւ քարոզ է ներառում, հանդիպումներ` Հորդանանի, Իսրայելի եւ պաղեստինցիների առաջնորդների, ինչպես նաեւ պատրիարքների, մուֆթիների, ռավվինների եւ փախստականների հետ, ինչպես նաեւ խորհրդանշական այցելություններ` քրիստոնեական, մահմեդական եւ հուդայական սրբավայրեր:

The representatives of  Greek-Orthodox, Armenian and Roman Catholic church will pray together inside the Church of the Holy Sepulcher during the visit of Pope Francis, the Vatican spokesman said.
The Rev. Federico Lombardi said the service would be “extraordinarily historic”.
Pope Francis will visit Jordan,the West Bank and Israel on May 24-26.   Pope Francis has a heavy schedule during the three days 13 speeches or homilies, private audiences with leaders of Jordan, Israel and the Palestinians, meetings with patriarchs, muftis, rabbis and refugees, as well as symbolic visits to some of the holiest sites in Christianity, Islam and Judaism, the Vatican Radio reported.
Lombardi said the Pope will be accompanied by ‎Rabbi Abraham Skorka and Omar Abboud, a leader of Argentina's Islamic community.