Վրաստանի Դարյալ յան կիրճում լեռնային զանգվածի փլուզումից հետո փրկարարական գործողություններ են անցկացվում: Զոհերի մասին պաշտոնական տվյալներ  դեռ չկան, իշխանությունները հաղորդում են ավելի քան փրկված 10 աշխատակիցների եւ վարորդների մասին:
Ինչպես հաղորդում է Հյուսիսային Օսեթիայում ԱԻՆ ռուսական պետական վարչության կայքը, աերովիզուալ նկարահանումների հետեւանքով հաստատվել է, որ Վրաստանում մայիսի 17-ին պոկվել է Դեւդորակ սառցե բեկորի մի մասին, որը վերածվել է կավի, փակել է Թերոք գետի հունը մոտ 400 մ տարածքում: Գիտնականների գնահատականների համաձայն փլուզման բարձրությունը կազմում է 20 մ: 13:30 գոյացած լճից ջուրը սկսել է արտահոսել:
Վրացական լրատվամիոցների տվյալներով՝ սողանիք տակ են հայտնվել վրաց-ռուսական սահմանի ուղղությամբ ընթացող տարանցիկ բեռնատարները: Փակ է Դարյալ ՀԵԿ-ում կառուցվող թունելի մուտքը, գազամուղի որոշ հատվածներ, ինչի հետեւանքով դադարեցվել է Վրաստանի տարածքով Հայաստան գազի մատակարարումը:
Վրաստանի ՆԳՆ տեղեկությունների համաձայն՝ ՆԳՆ արտակարգ իրավիճակների բաժանմունքի աշխատակիցները փրկարարական աշխատանքների ընթացքում թունելից 12 թուրք աշխատողի են դուրս բերել:
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Գարիբաշվիլին արտակարգ ժողով է հրավիրել սողանքի հետեւանքները վերացնելու համար:

В Дарьяльском ущелье Грузии после обрушения огромной массы горных пород в пойму реки Терек идет масштабная спасательная операция. О жертвах официальных данных нет, власти сообщают о более чем десятке спасенных рабочих и водителей.
Как сообщает сайт российского ГУ МЧС по Северной Осетии, в результате аэровизуальной съемки, совершенной со спасательного вертолета, установлено, что с северо-западного склона горы Казбек на территории Грузии 17 мая сошла часть ледника Девдорак, которая по пути следования трансформировалась в глянциальную сель, перекрывшую полотно Военно-грузинской дороги и русло реки Терек на протяжении примерно 400 м. Высота завала, по оценкам ученых, составляет 20 м. В 13.30 вода из образовавшегося запрудного озера нашла обходные пути, и уровень воды в образовавшемся подпорном водохранилище постепенно начал уменьшается.
По данным грузинских СМИ, под горной массой оползня, сошедшего у села Гвелети, оказались движущиеся в направлении грузино-российской границы автомобили и транзитные трайлеры. Также горными породами завалило вход в тоннель строящейся Дарьял ГЭС и повредило участки магистрального газопровода, из-за чего прекращен транзит российского газа через территорию Грузии в Армению.
По сведениям МВД Грузии, сотрудники департамента по чрезвычайным ситуациям МВД в ходе спасательной операции вывезли из тоннеля 12 турецких рабочих.
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили созвал экстренное совещание по ликвидации последствий оползня.