Նավը, որն ուղղվել է Վիետնամ այնտեղից ՉԺՀ քաղաքացիների տարհանման համար, մեկնել է մայիսի 18-ի առավոտյան չինական Խայնան նավահանգստից: Նրան կհաջորդեն եւս 4 նավ:
Երկու չինացի սպանվել, 16-ը լուրջ վնասվածքներ են ստացել վերջին օրերին Վիետնամում բռնկված անկարգությունների հետեւանքով: Առիթ է ծառայել Պեկինի որոշումը ծովային հորատող հարթակ տեղադրել Հարավչինական ծովում գտնվող վիճահարույց Պարասելյան կղզիներում:
Կղիզները Չինաստանի վերահսկողության տակ են անցել 1970-ական թթ. հակամարտությունից հետո: Վիետնամը դրանք իրենն է համարում:
Չինական իշխանությունները Վիետնամից արդեն տարհանել են ավելի քան 3000 համերկրացու: Վիրավորները բուժում են անցնում չինական հիվանդանոցներում, հաղորդում է «BBC»-ի ռուսական ծառայությունը:

Корабль, направленный во Вьетнам для эвакуации оттуда граждан КНР, отплыл утром 18 мая из китайского порта Хайнань. За ним последуют еще четыре судна.
Двое китайцев были убиты и 16 получили серьезные травмы в ходе охвативших в последние дни Вьетнам беспорядков. Толчком послужило решение Пекина разместить морскую буровую платформу в акватории спорных Парасельских островов в Южно-Китайском море.
Острова перешли под контроль Китая после вооруженного конфликта в конце 1970-х годов. Вьетнам считает их своими.
Власти КНР уже эвакуировали из Вьетнама более трех тысяч сограждан, в основном владельцев и работников подвергшихся нападениям китайских предприятий. Раненые проходят лечение в китайских клиниках, сообщает русская служба BBC.