Պերուի Իկա շրջանի Պիսկո դեպարտամենտում գտնվող Տամբո-Կոլորադո համալիրում աշխատող հնեաբանները մինչիսպանական ժամանակաշրջանից պահպանված երկրաչափական զարդանախշերով որմնանկար են հայտնաբերել, Peru This Week-ին վկայակոչելով հաղորդում է Gazeta.ua-ն:
Երկրաչափական զարդանախշերով որմնանկարը երեք գույներով է արված` կարմիր, սեւ եւ դեղին, որոնք ընդհանրապես խիստ հատուկ են ինկերի ժամանակաշրջանի Տամբո-Կոլորադո համալիրին: Հնեաբանները նշում են, որ որմնանկարը «Չինչա-Ինկա» ոճով է պատկերված:
Զարդանախշը սպիտակ ծեփաշերտով ծածկված է եղել, ինչը կարող է վկայությունը լինել այն բանի, որ որմնանկարի վարպետներն այդ կերպ փորձել են աշխատանքը իսպանացիներից աչքից հեռու պահել: Այդուհանդերձ, ծեփաշերտը կարող էր նաեւ ինչ-որ խորհրդանշական նշանակություն ունենալ:

Археологи, работающие в археологическом комплексе Тамбо-Колорадо в департаменте Писко региона Ика в Перу, обнаружили сохранившуюся с доиспанских времен цветную фреску с геометрическим узором, сообщает Gazeta.ua  со ссылкой на  Peru This Week.
Фреска с геометрическим узором выполнена в красном, черном и желтом цветах, которые также встречаются и в других частях комплекса Тамбо-Колорадо эпохи инков. Археологи отмечают, что фреска выполнена в стиле «Чинча-Инка».
Узор был найден в Северном дворце в Секторе B под слоем белой штукатурки, что может указывать на намеренное сокрытие фрески мастерами от испанцев. В то же время, белая штукатурка могла быть нанесена как в целях защиты, так и в каком-то символьном значении. Исследователи надеются в дальнейшем узнать больше деталей.
Исследования продолжатся еще пять месяцев, при этом помогать следить за сохранностью фресок будут специально приглашенные специалисты из Уака-де-ла-Луна (Ла-Либертад), а также местные жители, в основном женщины.