Համացանցում LifeNews-ի`Ուկրաինայում կալանքի տակ պահվող լրագրողներից մեկի` Մարատ Սայչենկոյի տեսաուղերձն է հայտնվել: Հեռուստաալիքի ղեկավարությունը չի բացառում, որ ձայնագրությունը կատարելիս նրա նկատմամբ ճնշում է գործադրվել:
«Միանշանակ պարզ չէ, թե ով է տեսանյութը տեղադրել, բայց կարծում եմ` խոսքը Ուկրաինայի անվտանգության ծառայության մասին է», - ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ի թղթակցին իր տեսակետն է հայտնել LifeNews-ի գլխավոր տնօրեն Աշոտ Գաբրելյանովը: Տեսաուղերձում Մարատ Սայչենկոն խոսում է այն մասին, թե իբր, ուկրաինական օրենդրության խախտմամբ, երկրի սահմանը հատելիս հեռուստաալիքի կողմից գործուղված խմբի անդամները չեն նշել, որ լրագրողներ են:
Գաբրելյանովը նշել է, որ «ուկրաինական իշխանություններն այսօր իրենք են լրագրողների` այդպիսի եղանակով սահմանը հատելու համար պայմաններ ստեղծել», այուամենայնիվ, հավելելով, որ թղթակիցները բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերն ունեցել են:
Հեռուստաալիքի գլխավոր տնօրենը չի բացառել, որ լրագրողը հատուկ միջոցների ազդեցությամբ է հիշյալ հայտարարությունը արել: «Նրանց մոտ ոչ փաստաբաններ են եղել, եւ ոչ էլ` միջազգային դիտորդներ: Այնպես որ հնարավոր է` թմրամիջոցների ազդեցության տակ լինեն», - հայտարարել է նա:
Հիշեցնենք, որ Օլեգ Սիդյակինը եւ Մարատ Սայչենկոն ուկրաինական ուժայինների կողմից Կրամատորսկի մոտ են կալանքի տակ վերցվել:

В интернете появилось видеообращение одного из задержанных в Украине журналистов LifeNews Марата Сайченко. Руководство телеканала не исключает, что оно было записано под давлением.
«Точно неизвестно, кто это видео выложил, но думаю, что это СБУ (Служба безопасности Украины)", - сказал корр. ИТАР-ТАСС гендиректор LifeNews Ашот Габрелянов. В видеообращении Марат Сайченко говорит о том, что при пересечении украинской границы члены телевизионной группы канала не сообщили о том, что они журналисты, и, таким образом, якобы нарушили украинский закон.
Габрелянов отметил, что «украинские власти на сегодняшний день создали все условия для того, чтобы журналисты попадали в Украину таким путем». При этом он подчеркнул, что у корреспондентов были все необходимые документы для пересечения границы.
Он не исключил, что журналист сделал свое заявление под воздействием специальных средств. «К журналистам не были допущены ни адвокаты, ни международные наблюдатели. К ним, возможно, применялись наркотические средства», - заявил он.