Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի այցը Հայաստան հաջող էր եւ ընդգծված կերպով ջերմ ու ընկերական մթնոլորտում է անցել: Այս մասին մայիսի 26-ին կայացած մամուլի ասուլիսին Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անրի Ռենոն է հայտարարել:
Դիվանագետի խոսքով, այցը երկու երկրների միջեւ բարեկամական հարաբերությունների մակարդակի մասին է վկայում: «2006թ.-ից ի վեր դա Ֆրանսիայի նախագահի երրորդ պետական այցն էր Հայաստան: Վերջին երկու այցերը անցյալ մեկուկես տարվա ընթացքում են տեղի ունեցել, եւ հաջորդ տարի էլ` ապրիլ ամսին Ֆրանսիայի նախագահը Երեւանում կլինի` Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված արարողություններին մասնակցելու համար», - նշել է դեսպանը:
Անրի Ռենոն նաեւ նկատել է, որ վերջին այցի հիմնական շեշտադրումը երկրների միջեւ տնտեսական համագործակցության ակտիվացումն էր: «Նախագահի այցը հայ-ֆրանսիական գործարար համաժողովով մեկնարկեց: Ֆրանսիան Հայաստանի տնտեսությանն ուղղված ներդրումների ծավալով առաջատարն է արեւմտյան երկրների շարքում, ուստի փոխադարձ առեւտրի ոլորտում եւս համապատասխան ցուցանիշներ ապահովելու անհրաժեշտություն է ծագել», - մեկնաբանել է դիվանագետը:

YEREVAN. – French Ambassador described as “very successful” the recent visit of Francois Hollande to Armenia. Henri Reynaud said the visit testified about the level of friendly relations between the two countries.
“It was the third state visit of President of France to Armenia since 2006. Last two visits were made during a year and a half, and next year President Hollande will pay a visit to Yerevan in April to participate in the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide,” Ambassador said.
The diplomat also noted that the main focus was to enhance trade and economic cooperation between the two countries.
“The trip started with the Armenian-French business forum. France is first among Western states in terms of investments in the Armenian economy. We needed to provide the respective characteristics in terms of bilateral trade,” he added.