Աբխազիայի նախագահ Ալեքսանդր Անկվաբը  հանրապետությունը չի լքել, գտնվում է երկրում եւ ստաղծված իրադրությունից ելք է որոնում։ Երկրում զինված իշխանափոխության փորձ է եղել։ այս մասին Անկվաբը հայտնել է աբխազական հեռուստաալիքի հետ հարցազրույցում։
Աբխազիայի նախագահի մամուլի ծառայությունը հայտնում է, որ մայիսի 27-ին Անկվաբի նստավայրում ընդդիմության առաջնորդների հետ հանդիպում է տեղի ունեցել, սակայն կողմերն ընդհանուր հայտարարի չեն եկել, եւ շենքը գրավվել է։
«Մենք բանակցում էինք, թե ինչպես կարելի է կարգավորել իրավիճակը։ Եղան նաեւ ծայրահեղ պահանջներ առ այն, որ ես պետք է հրաժարական տամ։ Հետո նշվեց, որ միգուցե ամբողջ կառավարությունը պետք է հրաժարական տա։ Պետք է աշխատանքից ազատվեն գլխավոր դատախազը եւ երկու շրջանների ղեկավարները։ Հետո սկսվեց շենքի գրավումը», — հայտարարել է Անկվաբը։
«Ես ոչ մի տեղ չեմ գնացել, Աբխազիայում եմ։ Անվտանգության խորհրդի անդամների հետ քննարկում ենք զարգացման տարբեր սցենարներ։  Մեր նպատակն է թույլ չտալ այնպիսի սցենար, որը անդառնալի կորուստներ կբերի մեր երկրին», - նշել է նախագահը։
«Մենք դեռ իրավիճակն իրավական դաշտ  տեղափոխելու հնարավորություն ունենք։ Իրավաբանորեն սա, իհարկե, իշխանության ուժային գրավման փորձ էր», - ընդգծել է  Անկվաբը։
Հիշեցնենք, Աբխազիայի ընդդիմությունը Անկվաբի հրաժարականն է պահանջում։ Մայիսի 27-ին ցուցարարները գրավել էին նախագահի՝ Սուխումում գտնվող նստավայրի շենքը եւ հայտարարում, որ իրենց ձեռքն են վերցնում հանրապետության կառավարումը։

Президент Абхазии Александр Анкваб не покинул республику, он находится в стране и ищет пути выхода из сложившейся ситуации. В стране произошла попытка силового захвата власти вооруженными путем. Об этом заявил Анкваб в своем интервью абхазскому телевидению.
Как сообщает пресс-служба президента Абхазии, 27 мая лидеры оппозиции были приняты в администрации президента Александра Анкваба. Стороны не пришли к согласию, и здание администрации было захвачено.
«Мы вели переговоры, о том, как нормализовать обстановку. Были и категорические требования о том, что мне надо уйти в отставку. Потом вернулись к вопросам о том, что возможно, надо уйти в отставку всему Кабинету министров, надо освободить от должности Генпрокурора и руководителей двух районов. Потом начался фактический захват здания. Большая группа людей, в том числе и вооруженные люди, пришли вечером на Абхазское государственное телевидение и фактически его захватили», — рассказал в интервью Александр Анкваб.
«Я никуда не уехал. Я нахожусь в Абхазии. С членами Совета безопасности мы обсуждаем разные варианты развития событий. Целью моей и целью действий моих коллег было одно - не допустить развития событий по тому сценарию, который был бы непоправим для нашей страны», - отметил президент.
«Мы еще имеем шанс ситуацию вернуть в правовое русло. Юридически, это, конечно, попытка силового захвата власти вооруженными путем», - подчеркнул Анкваб.
Напомним, оппозиция в Абхазии требует отставки Анкваба и реформирования системы власти. Вечером 27 мая демонстранты установили контроль над зданием администрации в Сухуме и заявили, что берут в свои руки временное управление республикой.