Անվտանգության դաշնային ծառայությունը եւ Ռոսկոմնադզորը օրենսդրական ուղղումներ են մշակել, համաձայն որոնց ինտերնետ-ընկերությունները, համապատասխան հայտ ստանալու պարագայում, այսուհետ պարտավոր կլինեն օգտատերերի մասին տվյալներ ներկայացնել իրավապահ մարմիններին, գրում է «Վեդոմոստի» պարբերականը:
Փաստաթուղթը նաեւ կայքերի ցանկ է ներկայացնելու, որոնք պարտավոր են կամ ինքնուրույն գրանցվել Ռոսկոմնադզորում, կամ էլ, իրավապահների կողմից համապատասխան ծանուցագիր ստանալուն պես, պահանջվող գործողություններն իրականացնել: Պարբերականին տված հարցազրույցի ընթացքում Պետդումայի տեղեկատվական քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ալեքսեյ Միտրոֆանովը հայտարարել է, որ նոր օրենքը տարածվելու է մասնավորապես բոլոր սոցցանցերի, բլոգհոսթինգների եւ ֆորումներ վրա: Վերահսկողությունից ազատ են լինելու կրթական եւ գիտական ռեսուրսները, ինչպես նաեւ մշակույթին առնչվող կայքերը:
Փաստաթղթում նշվում է նաեւ, թե հատկապես ինչ տեղեկատվություն կարող է հետաքրքրել իրավապահներին: Խոսքը օգտատերերի իդենտիֆիկատորի (լոգին), էլեկտրոնային փոստի բոլոր հասցեների (ինչպես հիմնական, այնպես էլ` վերահասցեագրման համար կիրառվող), բոլոր կոնտակտների, ստացվող եւ ուղարկվող հաղորդագրությունների քանակի ու ծավալի եւ աքքաունթի փոփոխությունների մասին է:
Հատուկ ծառայություններին կարող է անգամ հետաքրքրել, թե սոցցանցերի, ինտերնետ-ֆորումների, բլոգհոսթինգների օգտատերերը երբ եւ որ էջերն են առավել հաճախ այցելում: Ընկերությունները պարտավոր են նաեւ վճարովի ծառայություններից օգտվողների մասին տվյալներ ներկայացնել, ներառյալ` թե որքան է վճարվել եւ որ վճարային համակարգով: Այդուհանդերձ, նամակագրությունների, փոստերի, մեկնաբանությունների եւ այլ հաղորդագրությունների բովանդակությունը գաղտնի կմնա:
Համաձայն նոր կանոնակարգի, եթե ընկերությունը չի ցանկանում տվյալներ պահպանել կամ տեխնիկական հնարավորություն չունի դրա համար, ապա պարտավոր է հատուկ ծառայությունների օպերատիվ հետախուզական գործունեություն ծավալող գործակալներին օգտատերերի տվյալների ամբողջական հասանելիություն տրամադրել:

ФСБ и Роскомнадзор разработали перечень поправок в законодательство, согласно которым интернет-компании будут обязаны передавать данные пользователей сотрудникам правоохранительных органов после получения запроса, пишет газета «Ведомости»
Документ также предусматривает перечень сайтов, которые обязаны либо зарегистрироваться в Роскомнадзоре самостоятельно, либо ждать получения соответсвующего уведомления от представителей правопорядка. В интервью «Ведомостям» председатель комитета Госдумы по информационной политике  Алексей Митрофанов заявил, что что под действие нового закона попадают в том числе все социальные сети (Facebook, «В контакте», Одноклассники, Twitter, и др.), блогхостинги и форумы. Также в законе указано, что под новые нормы не подпадают образовательные, научные ресурсы и сайты о культуре.
Говорится в документе и о том, какая именно информация интересует правоохранительные органы. Это: идентификатор пользователя (логин), все адреса электронной почты (как основной, так и той, что используется для переадресации), список всех его контактов, категории контактов (друзья, подписчики), количество и объем полученных и переданных пользователем сообщений, все изменения в аккаунте и попытки его удаления.
Делиться со спецслужбами надо будет и данными о том, когда и какие именно страницы соцсетей, интернет-форумов, блогхостингов посещают пользователи. Также компании обяжут предоставлять спецслужбам доступ к данным о платных услугах, которые пользователи приобретают у интернет-компаний, включая сумму и название платежной системы. При этом компании не обязаны хранить и делиться содержанием переписки, постов, комментариев и других сообщений пользователя.
Согласно новому регламенту, в случае если компания не хочет или не имеет технической возможности для хранения данных – она обязана предоставить полный доступ сотрудникам спецслужб занимающихся оперативно-розыскной деятельностью.