ԱՄԷ-ի նախագահ շեյխ Խալիֆա բեն Զաիդ ալ-Նահյանը պարտադիր զինվորական ծառայության մասին օրենք է ստորագրել:
Ապագա զինվորականները կդառնան ԱՄԷ-ի գլխավոր հենարանը:
Ըստ օրենքի` զորակոչի ենթակա են 18-30 տարեկան արական սեռի բոլոր ներկայացուցիչները, որոնք ծառայելու են ինն ամսից մինչեւ երկու տարի: Նվազագույն ժամկետը նախատեսված է բուհերի շրջանավարտների համար: ԱՄԷ-ի զինված ուժերում ընդգրկվելու պարտադիր պայմանը բուժզննում անցնելը եւ համապատասխան փաստաթուղթ ստանալն է: Բանակում կընդգրկվեն նաեւ իգական սեռի ներկայացուցիչները, սակայն վերջիններիս համար զորակոչն անցկացվելու է կամավոր սկզբունքով, փոխանցում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
ԱՄԷ-ի հպատակների համար զինվորական ծառայությունը ներառելու է պարտադիր ֆիզիկական պատրաստվածություն եւ հայրենասիրական դաստիարակություն:

Президент Объединенных Арабских Эмиратов шейх Халифа бен Заид аль-Нахайян подписал закон об обязательной военной службе, который местные СМИ определили как правило кнута и пряника.
Будущие военнослужащие станут главной опорой эмиратского государства.
Согласно закону, призыву подлежат все эмиратские подданные мужского пола в возрасте от 18 до 30 лет, которые будут служить от девяти месяцев до двух лет. Минимальный срок предусмотрен для выпускников высших учебных заведений. Обязательным условием зачисления в состав вооруженных сил ОАЭ является прохождение медицинской комиссии и получение соответствующего сертификата. В армию будут брать и представительниц слабого пола, но для них призыв будет проводиться на добровольной основе, передает ИТАР-ТАСС.
Военная служба для эмиратских подданных, пишет издание, будет включать обязательную физическую подготовку и патриотическое воспитание.