Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ Ուկրաինան «չի փախչի» Եվրասիական տնտեսական միության հետ համագործակցությունից: Ըստ նրա` ԵՏՄ-ն մեծ հեռանկարներ ունի, ասել է նա Սերբիայի լրատվամիջոցներին:
«Երեք պետությունների միջեւ պայմանագրի կնքման փուլում իսկ արդեն դրա նկատմամբ հետաքրքրությունն ահռելի է: Ես չեմ խոսում Չինաստանի մասին. մենք արդեն համագործակցում ենք նրա հետ: Այսօր Վիետնամը, Հնդկաստանը հայտարարել են այդ մասին, այլ պետություններ եւս: Վստահ եմ, որ Ուկրաինան էլ չի փախչի համագործակցությունից … Եվ դա ճիշտ է, քանի որ ուժի նոր կենտրոն է ծագում: Հնարավոր է, սա հավելյալ ներդրում է աշխարհի բազմաբեւեռայնությունում», — Լուկաշենկոյի խոսքերն է մեջբերում նրա մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է «Ռոսբալտը»:
Լուկաշենկոն կարծում է, որ ԵՏՄ-ն մեծ հեռանկարներ ունի: Սակայն, ըստ նրա, որպեսզի այլ երկրներ ցանկանան անդամակցել այս միությանը, պետք է լավ հեռանկարներ ներկայացնել տնտեսության ոլորտում:
Արդեն ասվել է, որ ԵՏՄ-ի ստեղծման մասին պայմանագիրը ստորագրվել է մայիսի 29-ին Աստանայում՝ Ղազախստանի, Ռուսաստանի եւ Բելառուսի միջեւ: ԵՏՄ-ի ստեղծումը ՄՄ երկրներին անդամակցության բարձր մակարդակի է դուրս բերում: Այդկերպ ավարտվում է ԱՊՀ տարածքում ընդհանուր խոշոր շուկայի ձեւավորումը:

Президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил, что Украина «никуда не денется» от сотрудничества с Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС). Политик считает, что перспективы у ЕАЭС большие. Об этом он рассказал сербским СМИ.
«Уже на стадии заключения этого договора между тремя государствами интерес к нему колоссальный. Я не говорю о Китае — мы уже с ним разговариваем, сотрудничаем. Сегодня Вьетнам, Индия заявили об этом , другие государства. Я уверен, что Украина никуда не денется от сотрудничества с этим союзом… И это правильно, потому что зарождается, как я понимаю, новый центр силы. Может быть, это дополнительный вклад в многополярность мира», — цитирует слова Лукашенко его пресс-служба, передает Росбалт.
Он считает, что перспективы у ЕАЭС большие. Однако, по его словам, для того, чтобы к нему захотели присоединиться другие страны, необходимо продемонстрировать хорошие перспективы в сфере экономики.
Как сообщалось, договор о создании ЕАЭС был подписан главами Казахстана, России и Белоруссии в Астане 29 мая. Создание ЕАЭС выводит страны-участницы Таможенного союза на более высокий уровень интеграции. Таким образом, завершается формирование крупнейшего общего рынка на пространстве СНГ.