Երեւանում հունիսի 9-ին կայացել է հայ-ճապոնական գիտակրթական «Հիկարի» կենտրոնի նոր շինության բացման հանդիսավոր արարողությունը: Արարողությանը մասնակցելու համար Երեւան է ժամանել պատվիրակություն Երեւանում Ճապոնիայի դեսպան(նստավայրը Մոսկվայում) Չիկիահիտո Հարադայի(Chikahito Harada) գլխավորությամբ:
«Հիկարի» բառը թարգմանաբար նշանակում է լույս: Հանդիսավոր օրը նոր շինությունը զարդարել էին հարյուրավոր ճապոնական կուսուդամաներով: «Լույսն ու դրական էներգիան կօգնեն կամուրջ ստեղծել երկու ժողովուրդների միջեւ բարեկամական հարաբերությունների համար»,- նշել է կենտրոնի ղեկավար Կարինե Փիլիպոսյանը:
Հայաստանի փոխրտգործնախարար Սերգեյ Մանասարյանի խոսքով՝ ավելի քան երկու տասնամյակի ընթացում երկու պետությունների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունները զարգացել ու ամրապնդվել են: Հայաստանն իր դեսպանությունն ունի Տոկիոյում, մյուս տարի Ճապոնիայի դեսպանատունը կբացվի Երեւանում, ինչը նոր որակ կհաղորդի հարաբերություններին:
Կենտրոնի սաները ներկաներին ծանոթացրել են դրա ստեղծման պատմությանը եւ գործունեությանը՝ ճապոներեն լեզվով:
Կենտրոնում ճապոներենի դասընթացներ են անցկացվում, օրիգամիի պարապմունքներ երեխաների համար: Կերամիկայի համար խումբն է ստեղծվում, ծրագրվում է թատերական խումբ, առավել եւս որ սեփական դահլիճ ունեն: Ճապոնական կողմն օգնում է գրականության հարցում:
Ինչպես հաղորդում էին նախկինում, Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանությունը(նստավայրը Մոսկվայում) հովանավորել է շենքի վերանորոգումը, որում կտեղակայվի «Հիկարին»: 120 հազար դոլար չափով գրանտային ծրագիրը կոչվում է «Հիկարի կենտրոնի վերանորոգման ծրագիր»: Շենքն ունի 240 քառ. մետր մակերես, գտնվում է Սարյանի 33 հասցեում: Շենքի առջեւ գտնվող տարածքում «Հիկարին» նախատեսում է ճապոնական ոճի այգի հիմնել:

В Ереване 9 июня состоялось торжественная церемония открытия нового здания, в котором разместилось армяно-японский научно-образовательный культурный центр «Хикари». Для участия в церемонии в Ереван прибыла делегация во главе с послом Японии в Ереване (резиденция в Москве) Тикахито Харада (Chikahito Harada).
Само слово хикари в переводе с японского означает свет. В торжественный день новое помещение украсилось сотнями японских кусудам, символизирующих положительную энергетику. «Свет и положительная энергия поможет создать мостик для укрепления отношений между двумя дружественными народами», - отметила руководитель центра Карине Пилипосян.
По словам заместителя министра иностранных дел Армении Сергея Манасаряна, за более чем два десятилетия, прошедших с момента установления дипломатических отношений, связи между двумя государствами развивались и крепли. Учреждено посольство Армении в Токио, в следующем году ожидается открытие посольства Японии в Ереване, что придаст новое качество отношениям.
Воспитанники центра ознакомили присутствующих с историей его создания и деятельностью, причем сделали это на японском языке.
В центре проводятся курсы японского языка, занятия оригами для детей. Создается группа по керамике, в планах театральная труппа, тем более, есть свой зал. Японская сторона помогает с литературой.
Как сообщалось ранее, посольство Японии в Армении (резиденция в Москве) профинансировало ремонт здания, в котором разместился «Хикари». Грантовая программа (на сумму 120 тысяч долларов) так и называется – «Программа благоустройства центра Хикари». Здание площадью 240 кв метров расположено по адресу Сарьяна 33. Оно предоставлено безвозмездно сроком на 15 лет. В Центре есть зал для спектаклей, библиотека, мастерские. Перед зданием расположен небольшой участок, который в «Хикари» надеются в недалеком будущем превратить в небольшой сад в японском стиле.