Իրաքի վարչապետ Նուրի ալ Մալիքին խորհրդարանին առաջարկել է արտակարգ դրություն հայտարարել երկրում՝ Մոսուլի դեպքերի կապակցությամբ, փոխանցում են Իրաքի լրատվամիջոցները:
Վարչապետի հանձնարարությամբ զորքերը մարտական պատրաստականության վիճակի են բերվել: Վարչապետն իր որոշումը հայտնել է  Բաղդադում՝ հատուկ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, որը գումարվել է «Իրաքի եւ Լեւնատայի իսլամական պետության» խմբավորման գրոհայինների կողմից Նայնավա նահանգը (վարչական կենտրոնը՝ Մոսուլ) գրավելու կապակցությամբ, փոխանցում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Ներկայումս ծայրահեղականները շարունակում են հարձակումը ՝ վերահսկողություն հաստատելով նոր նահանգներում,  վտանգի տակ է նաեւ Սալահ էդ Դին նահանգը:

Премьер-министр Ирака Нури аль-Малики предложил парламенту ввести чрезвычайное положение в стране в связи с событиями в Мосуле. Об этом сообщили иракские СМИ.
По поручению главы правительства войска приведены в состояние боевой готовности. Решения были озвучены премьером на специальной пресс-конференции в Багдаде, которая была созвана в связи захватом боевиками группировки «Исламское государство Ирака и Леванта» провинции Найнава с административным центром в Мосуле, передает ИТАР-ТАСС
В настоящее время экстремисты продолжают наступление, устанавливая контроль над новыми областями, под угрозой захвата находится также провинция Салах-эд-Дин.