Ուկրաինայի ԱԳՆ ուղղվել է նոտա պահանջելով պատժել «Կիեւում ռուսական դեսպանության շենքի շուրջ անկարգությունների մեղավորներին» եւ փոխհատուցել հասցված վնասը: Այդ մասին հունիսի 15-ին լրագրողներին հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի դեսպանության հանդեպ նեոնացիստական եւ այլ անհարիր կարգախոսներով երիտասարդների կազմակերպած անկարգությանը, ապա Ուկրաինայի ԱԳՆ բողոքի նոտա է ուղարկվել պահանջոց հայտնաբերել եւ պատժել մեղավորներին, փոխհատուցել հասցված լուրջ վնասը»,- ասել է Լավրովը լրագրողներին:
«Պայքարելու ենք ուկրաինացի մեր գործընկերների արժանի արձագանքի համար»,- հավելել է նախարարը: Լավրովի խոսքով՝ հարձակմանը մասնակցել են «Ազով» ջոկատի զինվորներ, որոնց հովանավորում է օլիգարխ Կոլոմոյսկին, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»-ին:

В МИД Украины направлена нота с требованием наказать «виновных в вакханалии вокруг российского посольства в Киеве» и возместить причиненный ущерб. Об этом 15 июня заявил журналистам министр иностранных дел России Сергей Лавров.
«В том, что касается вакханалии, устроенной молодчиками с неонацистскими и прочими неприличными лозунгами в отношении российского посольства, то направлена официальная нота в МИД Украины с требованием выявить и наказать виновных, возместить причиненный серьезный ущерб», — сказал Лавров журналистам.
«Будем добиваться внятной реакции наших украинских коллег», — добавил министр. По словам Лаврова, в нападении принимали участие бойцы отряда «Азов», финансируемого олигархом Коломойским, передает РИА Новости.