Վերջին երեք տարիներին Բրիտանիայում հինգ միլիոն ֆունտ ստեռլինգ է ծախսվել հիվանդանոցների դռները լայնացնելու եւ ծանր քաշ ունեցող հիվանդների համար հատուկ վերելակներ, աթոռներ եւ ձեռնափայտեր գնելու համար, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»` վկայակոչելով The Telegraph-ը:
Ըստ հրատարակչության` հիվանդանոցներից մեկը միջանցքները լայնացնելու համար ծախսել է 80 հազար ֆունտ ստեռլինգ, մյուսն էլ վճարել է 15 հազար ֆունտ` դիահերձարաններում հատուկ սառեցման համակարգի համար:
«Այդպիսով, մենք 2050 թ. կարող ենք հասնել մինչեւ 10 միլիոն ֆունտ ցուցանիշի», —Mirror-ին է ասել Ճարպակալման խնդիրներով ազգային ֆորումի կառավարման խորհրդի անդամը:
Անգլիայի գլխավոր սանիտարական բժիշկ, պրոֆեսոր Դեյմ Սալի Դեւիսը վերջերս գրել էր, որ Անգլիայում եւ Ուելսում մահվան դեպքերի 10 %-ը ավելորդ քաշի պատճառ է: Նա նաեւ հաստատել է, որ ճարպակալումը բնական երեւույթ է դարձել, եւ շատերը պարզապես չեն գիտակցում, որ իրենք խնդիրներ ունեն:

За последние три года в Британии было потрачено около пяти миллионов фунтов стерлингов на расширение дверных проемов в больницах и покупку специальных подъемников, стульев и палок для пациентов с большим весом, сообщает РИА Новости со ссылкой на The Telegraph.
По данным издания, один из госпиталей потратил 80 тысяч фунтов стерлингов на расширение коридоров, другой же заплатил 15 тысяч фунтов стерлингов на специальную охлаждающую систему в моргах.
«С таким успехом мы можем достигнуть цифры 10 миллионов фунтов стерлингов к 2050 году», — сказал член правления Национального Форума по проблемам с ожирением изданию Mirror.
Главный санитарный врач Англии, профессор Дэйм Салли Дэвис недавно написала, что около 10 % смертей в Англии и Уэльсе являются результатом избыточного веса. Кроме того, она подтвердила, что ожирение стало нормой и многие просто не осознают, что у них есть большие проблемы.