Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) ամառային նստաշրջանը մեկնարկելու է հունիսի 23-ին, Ստրասբուրգում:
Վեհաժողովի օրակարգի հիմնական թեմաներից են Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղարի ընտրությունը, Ադրբեջանի նախագահի ելույթը, ինչպես նաեւ Իտալիայի ափերին ներգաղթյալների մեծ հոսքի հարցը:
Օրակարգում ներառված են նաեւ զեկույցներ ԶԼՄ-ներում եւ դրանց միջոցով բռնության քարոզչության, Եվրախորհրդի Բանկի զարգացման մարտահրավերների, Արեւմտյան Սահարայում կոնֆլիկտի լուծման հարցում խորհրդարանական ներդրման մասին:
Նստաշրջանի ընթացքում ակնկալվում է նաեւ Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի ելույթը, ով զեկույց կներկայացնի որպես Նախարարների կոմիտեի ղեկավար:

Летняя сессия Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) откроется в Страсбурге 23 июня.
Среди основных тем на повестке Ассамблеи выборы Генерального секретаря Совета Европы, выступление президента Азербайджана, а также вопрос потока мигрантов к берегам Италии.
Другие пункты повестки включают доклады о насилии в и посредством СМИ, вызовы для Банка развития Совета Европы, парламентской вклад в решение конфликта Западной Сахары.
Также в ходе сессии ожидается выступление главы МИД Азербайджана Эльмара Маммадъярова, который представит доклад в качестве председателя Комитета Министров.
Отметим, что Азербайджан приступил к председательству в Комитете министров Совета Европы (КМСЕ) 14 мая.