Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) ամառային նստաշրջանը մեկնարկելու է հունիսի 23-ին, Ստրասբուրգում:
Վեհաժողովի օրակարգի հիմնական թեմաներից են Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղարի ընտրությունը, Ադրբեջանի նախագահի ելույթը, ինչպես նաեւ Իտալիայի ափերին ներգաղթյալների մեծ հոսքի հարցը:
Օրակարգում ներառված են նաեւ զեկույցներ ԶԼՄ-ներում եւ դրանց միջոցով բռնության քարոզչության, Եվրախորհրդի Բանկի զարգացման մարտահրավերների, Արեւմտյան Սահարայում կոնֆլիկտի լուծման հարցում խորհրդարանական ներդրման մասին:
Նստաշրջանի ընթացքում ակնկալվում է նաեւ Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի ելույթը, ով զեկույց կներկայացնի որպես Նախարարների կոմիտեի ղեկավար:

The election of the Secretary General of the Council of Europe, an address by the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev will be  the focus of PACE summer session that will start on June 23 in Strasbourg.
A joint debate on the “left-to-die boat” and on the large-scale arrival of mixed migratory flows on Italian shores are among the highlights of the forthcoming PACE session.
Other items on the agenda include reports on violence in and through the media, challenges for the Council of Europe Development Bank, a parliamentary contribution to solving the Western Sahara conflict as well as a report on ‘Towards a better European democracy: facing the challenges of a federal Europe'.
Elmar Mammadyarov, Foreign Minister of Azerbaijan, will present the communication from the Committee of Ministers as its chairperson.