ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ այլեւս մտադիր չէ շփվել Ուկրաինայի արտգործնախարարի պաշտոնակատար Անդրեյ Դեշչիցայի հետ:
«Նրան նայելով՝ լավ արտահայտություն ես հիշում. «Երգել չգիտես, մի երգիր»,- ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողներին հայտարարել է Լավրովը:
«Ինչ վերաբերվում է Դեշչիցա անունով կերպարին, ես նրա վարքագծի հետ կապված ամեն ինչ ասել եմ: Ես նրա հետ խոսելու ոչինչ այլեւս չունեմ եւ նրա հետ շփվել չեմ պատրաստվում»,- հավելել է պաշտոնյան:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 14-ին Կիեւում ռուսական դեսպանատան առջեւ բողոքի ակցիա էր անցկացվել: Դեպքի վայր այցելած Ուկրաինայի արտգործնախարարի պաշտոնակատար Անդրեյ Դեշչիցան ռուսական իշխանությունների, մասնավորապես Վլադիմիր Պուտինի հասցեին անպարկեշտ արտահայտություն էր թույլ տվել:
Ավելի վաղ՝ հունիսի 15-ին, Սերգեյ Լավրովը հաղորդել էր, որ Ուկրաինայի ԱԳՆ-ին բողոքի նոտա են ուղարկել՝ պահանջելով պատժել «Կիեւում ռուսական դեսպանատան շուրջ կազմակերպված խրախճանքի մեղավորներին» եւ փոխհատուցել պատճառված վնասները:

Глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что больше не намерен общаться с и.о. министра иностранных дел Украины Андреем Дещицей.
«Андрей Дещица для нас – «отрезанный ломоть», заявил он журналистам.
«Глядя на него вспоминается хорошее выражение: «не умеешь петь, не пей», - добавил глава российского внешнеполитического ведомства, сообщает ИТАР-ТАСС.
«Что касается персонажа по имени Дещица, то я уже все сказал относительно его поведения. Мне с ним больше не о чем разговаривать и общаться я с ним не собираюсь», - сказал Лавров.
Напомним, 14 июня у российского посольства в Киеве прошла акция протеста. Приехавший на место событий и.о. главы МИД Украины Андрей Дещица позволил себе нецензурное выражение в адрес российского руководства.
Ранее 15 июня Сергей Лавров сообщил, что в МИД Украины направлена нота с требованием наказать «виновных в вакханалии вокруг российского посольства в Киеве» и возместить причиненный ущерб.
Акции протеста в Киеве и в Москве: нецензурные выражения в адрес Путина и туалетная бумага у посольства США.