Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեում Ադրբեջանի նախագահությանն ընդառաջ Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թյորբորն Յագլանդը պաշտոնապես պատասխանել է ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանին՝ հայ ռազմագերի Հակոբ Ինջիղուլյանի հարցով: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ԲՀԿ-ական պատգամավորը:
Նաիրա Զոհրաբյանը մեզ փոխանցեց նամակը, որում մասնավորապես ասվում է. «Վստահեցնում եմ ձեզ, որ Եվրոպայի խորհուրդն իր տարբեր ինստիտուտների եւ վերահսկողական  մեխանիզմների միջոցով մեծ ուշադրություն է դարձնում անդամ պետություններում տիրող իրադրությանը, հատկապես այն պարտավորությունների իրականացմանը, որոնք իշխանությունները ստանձնում են Եվրոպայի խորհրդի անդամ դառնալու փաստի ուժով: Կցանկանայի  նշել, որ Ադրբեջանի իշխանությունների հետ ամենատարբեր հանդիպումների ժամանակ Եվրոպայի խորհրդի տարբեր մարմինների ներկայացուցիչները, այդ թվում նաեւ ես,  մշտապես բարձրացրել եւ  բարձրացնում ենք  ազատությունից զրկված անձանց հարցը, քանի որ գտնում ենք, որ այդ հարցերը իրավացիորեն արժանի են  մեծ ուշադրության»:
Նշենք, որ մինչ Ադրբեջան այցը, ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը պաշտոնապես դիմել էր Թյորբորն Յագլանդին՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպման ժամանակ բարձրացրել  հայ գերիների եւ մասնավորապես հայ ռազմագերի Հակոբ Ինջիղուլյանի հարցը։

В преддверии председательства Азербайджана в Комитете министров Совета Европы генеральный секретарь СЕ Торбьерн Ягланд официально ответил секретарю фракции «Процветающая Армения» парламента Армении Наире Зограбян по вопросу армянского военнопленного Акопа Инджигуляна. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am сообщила Наира Зограбян.
В переданном ею письме отмечается: «Заверяю вас, что Совет Европы, при помощи различных институтов и механизмов контроля, обращает пристальное внимание на ситуацию в странах-членах, в особенности реализации тех обязательств, которые власти любой страны берут на себя, вступая в Совет Европы. Хотел бы заметить, что на самых различных встречах с властями Азербайджана представители тех или иных органов Совета Европы, в том числе и я, всегда поднимали и поднимаем вопрос лиц, лишенных свободы, так как считаем, что эти вопросы по праву достойны серьезного внимания».
Отметим, до визита в Азербайджан, депутат от «Процветающей Армении» Наира Зограбян официально обратилась к Торбьерну Ягланду с просьбой поднять вопрос армянских пленных и в частности военнопленного Акопа Инджигуляна на встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.