Այո´, հակառակորդը լարվածությունը պահում է մեր սահմանների երկայնքով, եւ դրա նպատակները մի քանիսն են: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 17-ին, Հանրային հեռուստաընկերության «Հարցազրույց» հաղորդաշարին տված հարցազրույցում նշել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի ամենակարեւոր նպատակն այն է, որ աշխարհին ցույց տրվի, թե պատերազմը չի ավարտվել, եւ եթե բանակցային գործընթացում հաջողություններ չունեցան, ապա անխուսափելի է ռազմական գործողությունների վերսկսումը:
«Եթե հիշում եք, ՀՀԿ վերջին համագումարի ժամանակ ես ասացի, որ կարեւոր է, թե ինչպիսի սպառազինությամբ է զորքը գնում մարտի, բայց ասացի, թե առավել կարեւոր է՝ ով է կռվողը, հանուն ինչի է կռվում եւ ում հետ: 1994-ի մայիսից հետո մենք երբեք նպատակ չենք ունեցել վերսկել պատերազմական գործողությունները, եւ մեր ողջ աշխատանքն ուղղված է մեր պաշտպանունակության բարձրացմանը: Այս առումով վերջին տարիները բացառություն չեն, եւ մենք ջանասիրությամբ ավելացնում ենք մեր սպառազինությունները, ձեռք ենք բերում նոր տեսակներ, կատարելագործում նոր տեսակները»,-ասել է երկրի նախագահը, ընդգծելով, որ Հայաստանը կարիք չունի ի ցույց դնելու իր սպառազինությունը:
«Սպառազինություններ ձեռք բերելով ու ի ցույց դնելով՝ տարբեր պետություններ տարբեր խնդիրներ են լուծում: Մեր հասարակությունը, ի տարբերություն ուրիշների, բաց հասարակություն է, եւ մենք կարիք չունենք ցուցադրության կամ ցուցամոլության: Մեր հասարակության ներկայացուցիչները մշտապես հնարավորություն են ունենալու այցելել զորամասեր, վստահ լինել զինվորների մարտական ոգու, զինատեսակների կատարյալ լինելու մեջ: Մենք ոչինչ չենք խնայելու, որ մեր տղաներն ունենան այն, ինչ անհրաժեշտ է սահմանները անառիկ պահելու համար»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով բանակցային գործընթացից ակնկալիքների խնդրին, Սերժ Սարգսյանը ընդգծել է. «Ամենակոնկրետ արդյունքն արդեն 20 տարվա խաղաղությունն է: Այո´, վատ խաղաղություն է, փխրուն խաղաղություն է, եւ ժամանակ առ ժամանակ մեր փայլուն տղաները զոհվում են, բայց խախուտ խաղաղությունը նախընտրելի է պատերազմից: Այո´, բանակցությունները դանդաղ են ընթանում, եւ մեր ցանկությունն է, որ օր առաջ խնդիրը լուծվի, բայց՝ ո´չ ամեն գնով ու ցանկացած պայմանով»:
Նրա խոսքով՝ բանակցությունները դանդաղում են, որովհետեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները եւ Հայաստանը նույնկերպ են մեկնաբանում համանախագահների կողմից առաջարկված սկզբունքները, իսկ Ադրբեջանը՝ բոլորովին այլ: «Բնական է, որ այդ տարակարծությունը խոչընդոտող հանգամանք է առաջացնում, ու պատահական չէ, որ հասնելով ամեն փուլի՝ Ադրբեջանը նոր առաջարկներով է հանդես գալիս»ասել է ՀՀ նախագահը:

Противник поддерживает напряженность по периметру границы, и этим преследует несколько целей. Об этом заявил президент Армении Серж Саргян 17 июня в эфире программы «Интервью» Общественной телекомпании.
По его словам, важнейшей целью Азербайджана является показать миру, что война не завершена, и если в переговорном процессе не будет успеха, то неизбежно возобновление военных действий.
«Если помните, во время последнего съезда РПА я сказал, что важно, с каким оружием армия идет в бой, но также сказал, что еще важнее, во имя чего и против кого воюет. После мая 1994 г мы никогда не ставили целью возобновление военных действий, и вся наша работа была направлена на повышение обороноспособности. В этом плане последние годы не были исключением, и мы прилежно увеличиваем вооружение, приобретаем новые виды, совершенствуем», - отметил президент, подчеркнув, что Армения не нуждается в демонстрации своего вооружения.
«Приобретая вооружение и демонстрируя его, разные государства решают разные задачи. Наше общество, в отличие от других, открыто, и мы не нуждаемся в показных действиях. Представители общества всегда имеют возможность посетить воинские части, уверены в боевом духе солдат, совершенстве видов вооружения. Мы ничего не пожалеем, чтобы наши солдаты имели то, что необходимо для безупречной охраны границ», - заявил президент.
Касаясь ожиданий от переговорного процесса, Серж Саргсян подчеркнул: «Самый конкретный результат – мир в течение уже 20 лет. Да, плохой мир, хрупкий, и время от времени гибнут наши блестящие парни, но шаткий мир предпочтительнее войны. Да, переговоры идут медленно, и мы хотим, чтобы вопрос был решен скорее, но не любой ценой и любым путем».
По его словам, переговоры замедляются, потому что сопредседатели МГ ОБСЕ и Армения одинаково интерпретируют предложенные сопредседателями принципы, а Азербайджан – совершенно иначе. «Естественно, что эти разногласия препятствуют продвижению, и не случайно, что на каждом этапе Азербайджан выступает с новыми предложениями», - отметил президент Армении.