Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն երկրի խորհրդարանին որոշման նախագիծ է ներկայացրել Վալերիա Գոնտարեւայի թեկնածությունը՝ երկրի Ազգային բանկի ղեկավարի, Վիտալի Երեմայի թեկնածությունը՝ գլխավոր դատախազի, Պավել Կլիմկինի թեկնածությունը՝ ԱԳ նախարարի պաշտոնների համար:
Ավելի վաղ Պորոշենկոն պատգամավորներին առաջարկել էր պաշտոնից ազատել գլխավոր դատախազ Օլեգ Մախնիցկիին, ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարի պաշտոնից՝ Անդրեյ Դեշչիցային, եւ Ուկրաինայի ազգային բանկի ղեկավար Ստեպան Կուբիեւին:
Սահմանադրության համաձայն՝ նախագահն առաջարկում է թեկնածություններ, իսկ Գերագույն Ռադան հաստատում դրանք:

Президент Украины Петр Порошенко внес в Верховную раду страны представление о назначении кандидатуру Валерии Гонтаревой на должность главы Национального банка страны (НБУ), Виталия Яремы на должность генерального прокурора, Павла Климкина на должность главы министерства иностранных дел.
Ранее Порошенко предложил депутатам уволить с должности генерального прокурора Олега Махницкого, Андрея Дещицу с должности и. о. главы МИД Украины, а также председателя НБУ Степана Кубива.
Согласно Конституции, президент предлагает, а Верховная рада утверждает в сессионном зале кандидатуру на пост главы НБУ.