Արքայազն Ֆելիպեն դարձել է Իսպանիայի նոր թագավոր: Մադրիդի Կոնգրեսի շենքում Ֆելիպե VI-ը սահմանադրության վրա երդվել է ազնվորեն կատարել իր պարտավորությունները, հետեւել օրենքներին եւ հարգել ենթակաների ու ինքնավարությունների իրավունքները, հաղորդում է Lenta.Ru-ն՝ վկայակոչելով Agence France-Presse գործակալությանը:
Շատ իսպանացիներ ակնկալում են, որ նոր միապետը երկիրը դուրս կհանի ճգնաժամից: Սակայն շատերը գտնում են որ միապետական ինստւտուտը հնացել է եւ շատ թանկ է նստում գանձարանի վրա:
Իսպանացիների կարծիքով, նոր միապետին հանրահռչակություն է հաղորդում նրա կինը: Լետիցիա Օրտիսը ոչ արիստոկրատական ծագման առաջին իսպանացի թագուհին է: Նախկին հեռուստահաղորդավարուհու ընտանիքը պատկանում է միջին խավին: Լետիցիա թագուհին թագավորական ընտանիքի միակ անդամն է, ով սովորել է սովորական պետական դպրոցում, աշխատանքի գնացել մետրոյով եւ հիփոթեք վերցրել Մադրիդի խուլ շրջանում համեստ բնակարան գնելու համար:
Նոր թագավորի հայրը՝ 76-ամյա Խուան Կարլոսը, ով 39 տարի թագավորել է Իսպանիայի գահը, ստորին պալատի հանդիսավոր արարողությանը չի մասնակցել: Տղայի օգտին գահը զիջելու մասին նա հայտարարել էր հունիսի 2-ին:

Принц Фелипе принес присягу в качестве нового короля Испании. В здании Конгресса в Мадриде Фелипе VI поклялся на конституции честно исполнять свои обязанности, добиваться соблюдения законов и уважать права подданных и автономий. Об этом сообщает Лента.Ру со ссылкой на Agence France-Presse.
Многие испанцы надеются, что новый монарх выведет страну из кризиса. Но есть в королевстве и те, кто считают, что институт монархии устарел и обходится казне слишком дорого.
Как считают испанцы, популярности новому монарху добавляет его супруга. Летиция Ортис стала первой испанской королевой не аристократического происхождения. Семья бывшей телеведущей принадлежит к среднему классу. Королева Летиция единственная из членов монаршей семьи училась в обычной государственной школе, ездила на работу на метро и брала ипотеку, чтобы купить скромную квартиру в спальном районе Мадрида.
Отец нового короля 76-летний Хуан Карлос I, возглавлявший Испанию на протяжении 39 лет, на церемонии в нижней палате парламента не присутствовал. О своем отречении в пользу сына он объявил 2 июня.