Վառնայում, այսօր՝ հունիսի 19-ին, տեղի է ունեցել Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՍԾՏՀ) անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի 30-րդ հանդիպումը, որի ընթացքում ամփոփվել են ՍԾՏՀ-ում Բուլղարիայի 6-ամսյա նախագահության արդյունքները:
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ հանդիպման նախօրեին` հունիսի 17-18-ը, կայացել է ՍԾՏՀ Ավագ պաշտոնյաների կոմիտեի նիստը, որին Հայաստանի պատվիրակությունը ղեկավարում էր եւ ելույթով հանդես է եկել ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանը:
Հանդիպման արդյունքում ՍԾՏՀ արտգործնախարարների կողմից ընդունվել են մի քանի տասնյակ որոշումներ եւ առաջարկություններ:
ՍԾՏՀ Արտգործնախարարների խորհուրդը հաստատել է նաեւ հայ դիվանագետի նշանակումը Ստամբուլում տեղակայված կազմակերպության Մշտական միջազգային քարտուղարությունում:

В болгарском городе Варна 19 июня состоялась 30-я встреча Совета министров иностранных дел стран-участниц Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС), в ходе которой были подведены итоги 6-месячного председательства Болгарии в организации.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МИД, накануне встречи, 17-18 июня, состоялось заседание Комитета старших должностных лиц ОЧЭС, в котором делегацию Армении возглавлял и с речью выступил заместитель министра иностранных дел Ашот Овакимян. В результате встречи главы МИД стран-участниц ОЧЭС приняли несколько десятков решений и предложений. Совет глав МИД ОЧЭС подтвердил также назначение Ашота Овакимяна представителем Армении в расположенном в Стамбуле Постоянном международном секретариате организации.