Եվրախորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) ադրբեջանական պատվիրակությունը 58 խորհրդարանականի ստորագրությամբ բանաձեւի նախագիծ է մշակել՝ պահանջելով պատժամիջոցներ կիրառել ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության դեմ: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության անդամ, ԲՀԿ-ական պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը՝ նշելով, որ ադրբեջանական կողմը բաց չի թողնում գրեթե բոլոր միջազգային կառույցներում նման հիմար նախաձեռնություններով հանդես գալու առիթը:
Զոհրաբյանի խոսքով՝ ներկայացված բանաձեւի նախագիծը հիմար հիմնավորումներ է ներկայացնում, որոնց համաձայն, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության նկատմամբ պետք է պատժամիջոցներ կիրառել. «Նախագիծը ստորագրած ԵԽԽՎ 58 պատգամավորներ Ադրբեջանի օգտին քարոզչությամբ են զբաղված, բնականաբար՝ պաշտոնական Բաքվի նավթային եւ խավիարային փողերի դիմաց: Ես վստահ եմ, որ ԵԽԽՎ-ն չի կորցրել զգոնությունը, եւ հույս ունեմ, որ ադրբեջանական նախաձեռնությանն ընթացք չի տրվի»:
Զոհրաբյանը նշեց, որ կանոնակարգի համաձայն, մինչեւ նստաշրջանի սկիզբը հաստատվում են ազգային պատվիրակությունների իրավասությունները. «Կարծում եմ, որ ավելի քան 10 պատգամավորներ կհայտարարեն, որ վիճարկում են հայ խորհրդարանականների իրավասությունները: Այդ նշանակում է, որ հարցը մեխանիկորեն կանցնի ԵԽԽՎ Կանոնակարգի հարցերով հանձնաժողով: Բնականաբար, մենք կշարունակենք ԵԽԽՎ-ում մեր բնականոն աշխատանքը, սակայն նստաշրջանի ընթացքում Հանձնաժողովը կանդրադառնա այդ հարցին: Գրեթե հարյուր տոկոս վստահությամբ կարող եմ ասել, որ ադրբեջանական հիմար նախագիծն արդյունքում կարժանանա ԵԽԽՎ ղեկավարության բացասական վերաբերմունքին:
Պատգամավորի խոսքով, հիանալի հասկանում է, թե ինչի հետ է կապված ադրբեջանական պատվիրակության նման պահվածքը. «Ինչպես ասում են՝ լավագույն պաշտպանությունը հարձակումն է: Հունիսի 24-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը ելույթ է ունենալու ԵԽԽՎ-ում, եւ ադրբեջանական պատվիրակությունը նման քայլերով ցանկանում է Եվրոպայի ուշադրությունը շեղել վերջին սկանդալային իրադարձություններից, երբ ԵԽԽՎ փոխնախագահ Ռընե Ռուքեին արգելեցին Բաքու ժամանել՝ նրան անվանելով հայկական լոբբիստ, իսկ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի՝ Ադրբեջան կատարած այցը լուսաբանելու համար ժամանած ֆրանսիացի լրագրողներին թույլ չտվեցին կատարել իրենց մասնագիտական պարտականությունները եւ ստիպողաբար նրանց նստեցրին Ֆրանսիա ուղեւորվող ինքնաթիռ»:
Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությանը եւ երկրում տիրող իրավիճակին Ստրասբուրգի քաղաքապետարանը պատասխան միջոց է նախապատրաստել: Զոհրաբյանի խոսքով, նստաշրջանի ժամանակ նախագահող երկրները հատուկ վերաբերմունքի են արժանանում: Ստրասբուրգում ավտոբուս կա, որտեղ տեղադրվում է նախագահող երկրի տարբերանշանը, ինչն արվել է նաեւ Հայաստանի դեպքում: Սակայն, ի նշան բողոքի՝ կապված Ադրբեջանում մարդու իրավունքների ոտնահարումների հետ, քաղաքապետարանը որոշել է հրաժարվել այդ ավանդույթից, այդ պատճառով երկիրը ներկայացնող ոչ մի նշան Ստրասբուրգում չի լինելու:

Азербайджанская делегация в Парламентской ассамблее Совета Европы подготовила проект резолюции за 58 подписями парламентариев, требуя применить санкции против делегации Армении в ПАСЕ. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявила секретарь парламентской фракции партии «Процветающая Армения», член армянской делегации в ПАСЕ Наира Зограбян, отметив, что азербайджанская сторона не упускает случая проявлять подобные глупые инициативы почти во всех международных структурах.
По словам Зограбян, представленный проект резолюции включает глупые доводы, согласно которым, в отношении армянской делегации в ПАСЕ должны будут применены санкции: «58 депутатов ПАСЕ, подписавшие проект, занимаются лоббингом в пользу Азербайджана, естественно за нефтяные и икорные деньги официального Баку. Я уверена, что ПАСЕ не потеряла трезвость, и надеюсь, что азербайджанской инициативе не будет дан ход».
Зограбян отметила, что согласно регламенту, до начала заседания утверждаются полномочия национальных делегаций: «Думаю, что более десяти депутатов встанут и заявят о том, что они оспаривают полномочия армянских парламентариев. Это означает, что вопрос автоматически перейдет в Комиссию по регламенту ПАСЕ. Естественно, что мы продолжим свою нормальную работу в ПАСЕ, однако в ходе сессии Комиссия затронет этот вопрос. Могу с почти стопроцентной уверенностью сказать, что идиотский азербайджанский проект в итоге удостоится негативного отношения руководства ПАСЕ».
Депутат также сказала, что прекрасно понимает – с чем связано подобное поведение азербайджанской делегации: «Как говорит пословица, лучшая защита – нападение. 24 июня президент Азербайджана Ильхам Алиев выступит в ПАСЕ, и азербайджанская делегация подобными шагами пытается отвлечь внимание Европы от последних скандальных событий, когда заместителю председателя ПАСЕ Рене Руке запретили въезд в Баку, назвав его армянским лоббистом, а французским журналистам, приехавшим в Азербайджан освещать визит Франсуа Олланда, не позволили выполнять свои профессиональные обязанности и насильно посадили их в самолет, улетающий во Францию».
На агрессивную политику Азербайджана и царящую обстановку в стране мэрия Страсбурга подготовила ответную меру. По словам Зограбян, страны, председательствующие на время сессии, удостаиваются особого отношения. В Страсбурге есть автобус, на котором размещают эмблему председательствующей страны, что было сделано и в случае с Арменией. Однако в знак протеста в связи с нарушением прав человека в Азербайджане мэрия решила отказаться от традиции, поэтому ни одного знака, символизирующего председательствующую страну, в Страсбурге не будет.