Իրանը բավարարված է իր ատոմային ծրագրի խաղաղ բնույթը հաստատող ԱԷՄԳ-ի վերջին զեկույցներից: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի Ատոմային էներգիայի կազմակերպության պաշտոնական ներկայացուցիչ Բեհրուզ Քամալվանդին:
«Ինչպես երկու շաբաթ առաջ հրապարակված Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրենի վերջին զեկույցը, այնպես էլ հունիսի 20-ին հրապարակված Իրանի եւ «Վեցնյակի» (ԱԽ-ի հինգ մշտական անդամներ եւ Գերմանիա) միջեւ միջանկյալ համաձայնության իրականացման հատուկ զեկույցը իրանական ատոմային ծրագիրը որակում են «խաղաղ», - նշել է  Քամալվանդին: Նա նաեւ ընդգծել է, որ զեկույցները վկայում են Իրանի կողմից իր պարտավորությունների լիովին իրականացման մասին, հաղորդում է «ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ը:
2013թ. Ժնեւում ստորագրված Միջանկյալ համաձայնագրին համապատասխան, Իրանը պարտավորվել էր մինչեւ 20% հարստացված ուրանի կեսը հեքսաֆտորիդից փոխարկել օքսիդայինի, իսկ մյուս կեսը միացնել 5%-ից ցածր հարստացմանը: Ինչպես նշել էր Քամալվանդին, Իրանը ամբողջապես չի ավարտել աշխատանքների այն մասը, որը վերաբերում է հեքսաֆտորիդից օքսիդի անցմանը, սակայն համաձայնության ընթացքի մասին ԱԷՄԳ-ին ամենամսյա հաշվետվություն է ներկայացնում:

Иран удовлетворен последними докладами МАГАТЭ, подтверждающими мирный характер его ядерной программы. Об этом заявил официальный представитель Организация по атомной энергии Ирана Бехруз Камальванди.
«Как последний доклад генерального директора Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ), опубликованный две недели назад, так и его специальный доклад по реализации промежуточного соглашения между Ираном и «шестеркой» (5 постоянных членов СБ ООН и Германия), опубликованный 20 июня, описывают иранскую ядерную программу как «мирную», - отметил Камальванди. Он также подчеркнул, что доклады свидетельствуют о полном исполнении Ираном своих обязательств по соглашению, передает ИТАР-ТАСС.
В соответствии с промежуточным соглашением, подписанным в ноябре 2013 года в Женеве, Иран обязался перевести половину имеющегося у него урана, обогащенного до 20%, из гексофторида в оксидную форму, а вторую половину обеднить до степени обогащения ниже 5% Как отметил Камальванди, Иран еще не полностью завершил ту часть работ, которая касается перевода гексофторида в оксид, но предоставляет ежемесячный отчет в МАГАТЭ о ходе исполнения соглашения.