News of the World պարբերականի աշխատակիցների կողմից քաղաքական գործիչների եւ շոու բիզնեսի աստղերի հեռախոսազրույցների գաղտնալսումների գործով ատենակալների ժյուրին ցրել են այն բանից հետո, երբ այն չի կարողացել վճիռ կայացնել հրատարակչության նախկին գլխավոր խմբագիր Էնդի Քոուլսոնի եւ թղթակից Քլիվ Գուդմանի գործով:
Քոուլսոնը եւ Գուդմանը մեղադրվում են ոստիկաններին կաշառելու եւ թագավորական ընտանիքի անդամների անձնական հեռախոսահամարները ստանալու մեջ: Նրանց գործով դատավարությունը տեւել է ութ ամիս, սակայն չնայած տարբեր վկայությունների հսկայական թվին, ատենակալները չեն կարողացել վճիռ կայացնել:
Թագավորական դատախազության ծառայությունը երկուշաբթի կհայտարարի՝ տեղի կունենա արդյոք Քոուլսոնի եւ Գուդմանի գործով կրկնակի դատավարություն:
Ամենահետաքրքիրն այն է, որ News of the World-ի գլխավոր խմբագրի պաշտոնանկությունից հետո, Քոուլսոնը հաղորդակցական գծով  տնօրեն է աշխատել Դեյվիդ Քեմերոնի մոտ, որն սկզբում ընդդիմության առաջնորդն էր, իսկ այնուհետեւ դարձավ վարչապետ:  Քեմերոնն արդեն ներողություն է խնդրել, որ հավատացել է Քոուլսոնի անմեղությանը եւ նրան աշխատանքի վերցրել, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»: Երեքշաբթի ատենակալների դատարանը հանել էր բրիտանացի մեդիամագնատ Ռուպերտ Մերդոկի օգնականուհի եւ News International-ի ղեկավար Ռեբեկա Բրուքսի վրայի բոլոր մեղադրանքները, որը մեղադրվում էր լրագրողների կողմից բրիտանացի հայտնի անձանց, քաղաքական գործիչների եւ թագավորական ընտանիքի անդամների հեռախոսները գաղտնալսելու  գործում: Քոուլսոնը մեղավոր էր ճանաչվել գաղտնալսումների մեջ:
Տվյալ դատական գործի լսումներն սկսվել էին 2013 թ. նոյեմբերին: Այն ժամանակ News of the World –ի երեք նախկին աշխատակիցներ՝ ավագ թղթակից Նեւիլ Թերբլեքը,  լրատվական բաժնի խմբագրի օգնական Ջեյմս Ուիթերափը եւ լրատվական բաժնի խմբագիր Գրեգ Միսկիվը,  ընդունել էին իրենց մեղքը՝ գաղտնալսումների մեջ: Հեռախոսազանգերը գաղտնալսելը խոստովանել էր նաեւ թերթի հետ համագործակցող մասնավոր խուզարկու Գլեն Մալքեյրը:

Жюри присяжных по делу о прослушке телефонных разговоров политиков и звезд шоу-бизнеса сотрудниками таблоида News of the World официально распущено после того, как не смогло вынести вердикт по делу бывшего главреда издания Энди Коулсона и репортера Клива Гудмана.
Коулсон и Гудман обвиняются в заговоре с целью подкупа полицейских и получения списка личных телефонов членов королевской семьи. Суд по их делу продолжался восемь месяцев, но, несмотря на огромное количество различных свидетельств, присяжные не смогли принять решение.
Королевская прокурорская служба в понедельник объявит, состоится ли повторный суд по делу Коулсона и Гудмана.
Пикантность всей ситуации придает тот факт, что после ухода в отставку с поста главреда News of the World, Коулсон работал директором по коммуникациям у Дэвида Кэмерона, который сначала был лидером оппозиции, а потом стал премьер-министром. Кэмерон уже извинился за то, что поверил в невиновность Коулсона и взял его на работу, передает РИА Новости. Суд присяжных во вторник снял все обвинения с помощницы британского медиамагната Руперта Мердока и главы издательства News International Ребекки Брукс, обвинявшейся по делу о прослушивании журналистами телефонов британских знаменитостей, политиков и членов королевской семьи. Вместе с тем, Коулсон был признан виновным в прослушке.
Слушания по делу начались в октябре 2013 года. Тогда трое бывших сотрудников закрытого за нарушения таблоида News of the World — старший корреспондент Невилл Терлбек, помощник редактора отдела новостей Джеймс Уитерап и редактор отдела новостей Грег Мискив — признали вину в прослушивании разговоров. Также признался в прослушивании телефонных звонков частный детектив Гленн Малкейр, сотрудничавший с изданием. Против обвиняемых выдвинуты 15 пунктов обвинения.