ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարցերի հանձնաժողովը կողմ է քվեարկել Թուրքիայում քրիստոնեական եկեղեցիների մասին բանաձեւին՝ մեկ ուղղումով:
Բանաձեւն ԱՄՆ պետքարտուղարությունից պահանջում է ամենամյա հաշվետվություն ներկայացնել Կոնգրեսին կառավարության ջանքերի մասին՝ ուղղված Թուրքիայի հանրապետությունում եւ հյուսիսային Կիպրոսում թուրքական բանակի կողմից թալանված, բռնագրավված կամ այլ կերպ յուրացված քրիստոնեական սեփականության ուսումնասիրության, վերադարձն ապահովելու եւ պաշտպանությունը վերականգնելու մասին:
Հանձնաժողովում լսումների ժամանակ նախագահ Էդ Ռոյսը նշել է, որ Թուրքիայում քրիստոնեական եկեղեցիների հետ կապված իրավիճակը վատթարանում է՝ չնայած Անկարայի լավատեսական հայտարարություններին: Եվ չնայած Թուրքիայի կառավարության՝ եկեղեցիները վերաբացելու խոստումներին, այդ տեղի չի ունենում: Ավելին, Ռոյսի հավաստմամբ, բյուզանդական երկու եկեղեցիներ մզկիթի են վերածվել:
Կոնգրեսական Էլիոթ Էնգելն իր հերթին նշել է, որ քրիստոնեական բազմաթիվ եկեղեցիներ, ներառյալ՝ հյուսիսային Կիպրոսի տարածքում գտնվող վանքերը, բռնագրավվել են:

Kомитет по внешним вопросам Палаты представителей Конгресса США проголосовал за резолюцию о христианских церквях в Турции.
Данная резолюция требует от Госдепартамента США предоставлять Конгрессу ежегодный доклад об усилиях правительства с целью изучения и обеспечения возврата и восстановления защиты христианского имущества, ограбленного, конфискованного или иным образом освоенного турецкой армией в Турецкой Республике и на Северном Кипре.
В ходе слушаний в комитете, председатель Эд Ройс отметил, что ситуация с христианскими церквями в Турции ухудшается несмотря на оптимистические заявления лидеров Турции. Несмотря на обещания правительства Турции вновь открыть церкви, этого не происходит. Более того, две византийские церкви были превращены в мечети, заявил Ройс.
В свою очередь конгрессмен Элиот Энгел отметил, что многие христианские церкви, включая храмы на территории северного Кипра, были конфискованы.