ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարցերի հանձնաժողովը կողմ է քվեարկել Թուրքիայում քրիստոնեական եկեղեցիների մասին բանաձեւին՝ մեկ ուղղումով:
Բանաձեւն ԱՄՆ պետքարտուղարությունից պահանջում է ամենամյա հաշվետվություն ներկայացնել Կոնգրեսին կառավարության ջանքերի մասին՝ ուղղված Թուրքիայի հանրապետությունում եւ հյուսիսային Կիպրոսում թուրքական բանակի կողմից թալանված, բռնագրավված կամ այլ կերպ յուրացված քրիստոնեական սեփականության ուսումնասիրության, վերադարձն ապահովելու եւ պաշտպանությունը վերականգնելու մասին:
Հանձնաժողովում լսումների ժամանակ նախագահ Էդ Ռոյսը նշել է, որ Թուրքիայում քրիստոնեական եկեղեցիների հետ կապված իրավիճակը վատթարանում է՝ չնայած Անկարայի լավատեսական հայտարարություններին: Եվ չնայած Թուրքիայի կառավարության՝ եկեղեցիները վերաբացելու խոստումներին, այդ տեղի չի ունենում: Ավելին, Ռոյսի հավաստմամբ, բյուզանդական երկու եկեղեցիներ մզկիթի են վերածվել:
Կոնգրեսական Էլիոթ Էնգելն իր հերթին նշել է, որ քրիստոնեական բազմաթիվ եկեղեցիներ, ներառյալ՝ հյուսիսային Կիպրոսի տարածքում գտնվող վանքերը, բռնագրավվել են:

U.S. House Foreign Affairs Committee adopted the Turkey Christian Churches Accountability Act with amendment by voice vote on Thursday.
The resolution requires the Secretary of State to provide an annual report to Congress regarding United States Government efforts to survey and secure the return, protection, and restoration of stolen, confiscated, or otherwise unreturned Christian properties in the Republic of Turkey and in those areas currently occupied by the Turkish military in northern Cyprus.
During the hearings at the committee, committee chairman Ed Royce noted that situation with Christian sites in Turkey is deteriorating, and the churches are disappearing despite optimistic statements by the Turkish leadership. He stressed that two Byzantine churches have been converted into mosques.
For his part, Congressman Eliot Engel said many churches, including those in Cyprus, were confiscated.