Կարծիքը, թե պարթյուրքիզմի գաղափարն արդեն անցյալում է, սխալ է, եւ հարկավոր է զգալի սպառնալիք ակնկալել, առաջին հերթին, ղարաբաղյան հարցում: Այս մասին հունիսի 30-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարեց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը:
Նրա խոսքով, թյուրքալեզու պետությունների հարաբերությունների ջերմացումը Հայաստանի համար անհանգստացնող գործոն է: «Եվ ղարաբաղյան հարցն ընդլայնում է իր սահմանները: Թյուրքալեզու պետությունների ներկայացուցիչների տարբեր հանդիպումների ժամանակ այդ հարցը նույնպես դառնում է օրակարգային թեմա»,- նշեց Մելքոնյանը:
Թուրքագետը համոզված է, որ մեծ քաղաքական դաշտում պանթյուրքիզմի առաջին թշնամիներն են Ռուսաստանը, Չինաստանն ու Իրանը: «Սակայն մեզ համար պանթյուրքիզմն ավելի զգալի է արտահայտվում, քանի որ նախ՝ Հայաստանը, ի տարբերություն Ռուսաստանի կամ Իրանի, ավելի թույլ երկիր է՝ դրան հակազդելու համար, եւ երկրորդ՝ գաղափարական տեսանկյունից պանթյուրքիզմը նաեւ հակահայկական բնույթ ունի»,- ընդգծեց Մելքոնյանը:

Мнения о том, что идея пантюркизма уже в прошлом, очень ошибочны, и следует ожидать существенные угрозы, в первую очередь, в карабахском вопросе. Об этом на пресс-конференции 30 июня заявил тюрколог Рубен Мелконян.
По его словам, потепление отношений тюркоязычных государств является для Армении очень беспокоящим фактором. «И карабахский вопрос расширяет свои границы: в ходе разных встреч представителей тюркоязычных государств этот вопрос тоже становится одной из тем повестки», - отметил Мелконян.
На большом политическом поле, по убеждению тюрколога, самыми первыми врагами пантюркизма являются Россия, Китай и Иран. «Однако пантюркизм  ощутимо проявляется для нас, в первую очередь, поскольку Армения сравнительно слабая страна для противостояния этому, в отличие от России или Ирана, и, во-вторых, пантюркизм с идеологической точки зрения носит также антиармянский характер», - подчеркнул Мелконян.