Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում, հուլիսի 6-ին, Բուենոս Այրեսում գտնվող արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում է ունեցել իր արգենտինացի գործընկերոջ Հեկտոր Մարկոս Թիմերմանի հետ:
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ նախարարներ Նալբանդյանն ու Թիմերմանը վստահություն են հայտնել, որ նախագահ Սարգսյանի պաշտոնական այցը նոր խթան կհաղորդի տարբեր ոլորտներում երկու երկրների միջեւ համագործակցության ընդլայնմանը:
Զրույցի ընթացքում նախարարները ջերմությամբ վերհիշել են Բուենոս Այրեսում, Երեւանում, տարբեր միջազգային համաժողովների շրջանակներում իրենց ունեցած հանդիպումները եւ գոհունակությամբ արձանագրել, որ դրանց ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի են կոչվում:
Երկկողմ հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից նախարարները կարեւորել են բազմահազարանոց արգենտինահայ համայնքի դերակատարությունը:
Խոսելով հայ-արգենտինական հարաբերությունների մասին` նախարար Նալբանդյանը նշել է, թե այն փաստը, որ Լատինական Ամերիկայում առաջին դեսպանատունը Հայաստանը բացել է Բունեոս Այրեսում, վկայում է այն կարեւորության մասին, որ Հայաստանը տալիս է Արգենտինայի հետ փոխգործակցության զարգացմանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցեր, մտքեր փոխանակվեցին միջազգային կազմակերպություններում համագործակցության սերտացման շուրջ, անդրադարձ եղավ միջազգային խնդիրների:

YEREVAN. – Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian who is in Argentinia within the framework of President Serzh Sargsyan's visit was received by his Argentinean counterpart  Hector Marcos Timerman.
The ministers expressed confidence that president's official viist to Argentina will give new momentum to deepening of cooperation in various fields.
The sides recalled their meetings in Buenos Aires, Yerevan and other international forums, noting implementation of the reached arrangements. The role of Armenian community was noted in the context of development of bilateral ties.
Minister Nalbandian said the opening of Armenian embassy in Buenos Aires, first Armenian embassy in Latin America, proves importance that Armenian side is  attaching to development of relations between the states.
The ministers discussed issues of common agenda as well as international challenges, exchanged views on cooperation within international agencies.