«Հաջորդ տարի ապրիլի 24-ին լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Ապրիլի 24-ը, անշուշտ, խորհրդանշական օր է. բոլորիս էլ պարզ է, որ ցեղասպանությունը չի սկսվել եւ չի ավարտվել մեկ օրում: Ավելին՝ այն չի կարելի ավարտված համարել այնքան ժամանակ, քանի դեռ Թուրքիայի իշխանությունները շարունակում են ժխտել կատարվածը»: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը արգենտինահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Սակայն վստահ եմ, որ հեռու չէ այն օրը, երբ Թուրքիան առերեսվելու է սեփական պատմությանը: Դրանով իսկ Թուրքիայի ղեկավարները կազատեն իրենց ժողովրդին այն ծանր բեռից, որ ստիպված կրում են արդեն մեկ հարյուրամյակ: Կարծում եմ՝ դրան մեծապես նպաստելու է հենց Թուրքիայում նոր թափ առնող հասարակական գիտակցությունը՝ ի դեմս երիտասարդ եւ ուսյալ սերնդի, որն այսօր արդեն ներողությունը գերադասում է ամոթալի ուրացումից:
Այո, հազարավոր թուրքեր մերժում են ուրացման պաշտոնական քաղաքականությունը եւ իրենց համերաշխությունն են հայտնում հայ ժողովրդին: Այդ զարգացումներն ակնհայտ են, եւ դրանք ստիպում են Թուրքիայի իշխանություններին որոշակի քայլեր ձեռնարկել»,- նշել է Սարգսյանը:
Վերջինիս խոսքով, Թուրքիայի ղեկավարությունն այժմ անգամ խոսում է հայերի եւ թուրքերի շրջանում «արդար հիշողություն» ստեղծելու անհրաժեշտության մասին: «Սակայն իր հաջորդ քայլով իսկ փորձում է ականապատել արդարությունը՝ հավասարության նշան դնելով մեկուկես միլիոն քաղաքացիական անմեղ զոհերի, որոնք հիմնականում ծերեր, կանայք ու երեխաներ էին, եւ Օսմանյան կայսրության հանցագործ ղեկավարների արկածախնդրության պատճառով Առաջին աշխարհամարտում զոհված թուրք զինվորների միջեւ:
Դա «արդար» հիշողություն չէ: Նման «արդարություն» մենք ընդունել չենք կարող: Իրականում դա Հայոց ցեղասպանության ուրացման քաղաքականության նորացված, ավելի կատարելագործված ու վերափաթեթավորված տարբերակն է»,- ասելէ Սարգսյանը:
Նա նշել է, թե Հայաստանը շարունակելու ենք համախմբված գործունեությունը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման եւ դատապարտման ուղղությամբ: «Սակայն մեր նախնիների հիշատակը պետք է հարգենք ոչ միայն մեր պայքարն իր նպատակին հասցնելով, այլեւ մեր Հայրենիքը զորացնելով, յուրաքանչյուր հայի տաղանդն ու հնարավորություններն ի փառս Հայրենիքի օգտագործելով:
Պետք է յուրաքանչյուրս հպարտ լինի, որ Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի նախաշեմին մենք կանգնած ենք ուղղված մեջքով, բաց ճակատով եւ անկախ հայկական զույգ պետությունների՝ Հայաստանի Հանրապետության եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության գոյությամբ: Անգամ մեզ պարտադրված դժվարին շրջափակման եւ «ոչ պատերազմ-ոչ խաղաղություն» իրավիճակի պայմաններում Հայոց հայրենիքը շարունակում է զարգանալ»,- ասել է նախագահը:

YEREVAN. – Next year will mark the 100th anniversary of Armenian Genocide. April 24 is undoubtedly a symbolic day, but it is clear that the genocide did not start and did not end in one day.
Moreover, the genocide is not completed until  Turkey's authorities continue to deny what has been committed, Armenian president Serzh Sargsyan said during his meeting with the Armenian community of Argentina.
“However, the day when Turkey will face its history is not far away,” president said.
He is convinced that social consciousness in the face of young, educated generation who believe it is better to apologize than to abandon the past shamefully will contribute to the recognition.
“Yes, thousands of Turks do not accept the official policy of denial and express solidarity with the Armenian people. These processes are evident and they make the Turkish authorities to take certain steps” Sargsyan emphasized.
Th Armenian leader recalled that Turkish leadership is speaking of the need for “a just memory” between Armenians and Turks, but by the next step is trying to undermine justice, putting an equality sign between one and a half million innocent victims, mostly elderly, women and children, and the Turkish military who died as a result of adventurous actions orchestrated by the leaders Ottoman Empire.
“It is not 'a just memory'. We can not accept such 'just memory'. In fact, this is an updated, improved, re-packaged version of the policy of denial of the Armenian Genocide,” Sargsyan added.
The President noted that Armenia will continue joint activities in terms of international recognition and condemnation of the Armenian Genocide.
“But we have to respect the memory of our ancestors, not only through bringing our struggle till the end, but also by strengthening our homeland using the talent and capabilities of every Armenian for the benefit of  homeland,” he added.
According to him, every Armenian should be proud of the fact that on the eve of the 100th anniversary of the Armenian Genocide, we stand with the existence of two independent states - the Republic of Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic.