«Հաջորդ տարի ապրիլի 24-ին լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Ապրիլի 24-ը, անշուշտ, խորհրդանշական օր է. բոլորիս էլ պարզ է, որ ցեղասպանությունը չի սկսվել եւ չի ավարտվել մեկ օրում: Ավելին՝ այն չի կարելի ավարտված համարել այնքան ժամանակ, քանի դեռ Թուրքիայի իշխանությունները շարունակում են ժխտել կատարվածը»: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը արգենտինահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Սակայն վստահ եմ, որ հեռու չէ այն օրը, երբ Թուրքիան առերեսվելու է սեփական պատմությանը: Դրանով իսկ Թուրքիայի ղեկավարները կազատեն իրենց ժողովրդին այն ծանր բեռից, որ ստիպված կրում են արդեն մեկ հարյուրամյակ: Կարծում եմ՝ դրան մեծապես նպաստելու է հենց Թուրքիայում նոր թափ առնող հասարակական գիտակցությունը՝ ի դեմս երիտասարդ եւ ուսյալ սերնդի, որն այսօր արդեն ներողությունը գերադասում է ամոթալի ուրացումից:
Այո, հազարավոր թուրքեր մերժում են ուրացման պաշտոնական քաղաքականությունը եւ իրենց համերաշխությունն են հայտնում հայ ժողովրդին: Այդ զարգացումներն ակնհայտ են, եւ դրանք ստիպում են Թուրքիայի իշխանություններին որոշակի քայլեր ձեռնարկել»,- նշել է Սարգսյանը:
Վերջինիս խոսքով, Թուրքիայի ղեկավարությունն այժմ անգամ խոսում է հայերի եւ թուրքերի շրջանում «արդար հիշողություն» ստեղծելու անհրաժեշտության մասին: «Սակայն իր հաջորդ քայլով իսկ փորձում է ականապատել արդարությունը՝ հավասարության նշան դնելով մեկուկես միլիոն քաղաքացիական անմեղ զոհերի, որոնք հիմնականում ծերեր, կանայք ու երեխաներ էին, եւ Օսմանյան կայսրության հանցագործ ղեկավարների արկածախնդրության պատճառով Առաջին աշխարհամարտում զոհված թուրք զինվորների միջեւ:
Դա «արդար» հիշողություն չէ: Նման «արդարություն» մենք ընդունել չենք կարող: Իրականում դա Հայոց ցեղասպանության ուրացման քաղաքականության նորացված, ավելի կատարելագործված ու վերափաթեթավորված տարբերակն է»,- ասելէ Սարգսյանը:
Նա նշել է, թե Հայաստանը շարունակելու ենք համախմբված գործունեությունը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման եւ դատապարտման ուղղությամբ: «Սակայն մեր նախնիների հիշատակը պետք է հարգենք ոչ միայն մեր պայքարն իր նպատակին հասցնելով, այլեւ մեր Հայրենիքը զորացնելով, յուրաքանչյուր հայի տաղանդն ու հնարավորություններն ի փառս Հայրենիքի օգտագործելով:
Պետք է յուրաքանչյուրս հպարտ լինի, որ Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի նախաշեմին մենք կանգնած ենք ուղղված մեջքով, բաց ճակատով եւ անկախ հայկական զույգ պետությունների՝ Հայաստանի Հանրապետության եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության գոյությամբ: Անգամ մեզ պարտադրված դժվարին շրջափակման եւ «ոչ պատերազմ-ոչ խաղաղություն» իրավիճակի պայմաններում Հայոց հայրենիքը շարունակում է զարգանալ»,- ասել է նախագահը:

В следующем году 24 апреля исполняется 100 лет Геноциду армян. 24 апреля, несомненно, символический день, всем понятно, что геноцид не начался и не завершился в один день. Более того, его нельзя считать завершившимся, покуда власти Турции продолжают отрицать то, что было совершено. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян на встрече с представителями армянской  общины Аргентины.
«Однако, уверен, недалек тот день, когда Турция окажется лицом к лицу с собственной историей. Тем самым турецкие руководители освободят свой народ от тяжелого груза, который им приходится нести уже целый век.  Думаю, этому во многом будет способствовать набирающее обороты в Турции общественное самосознание в лице молодого и образованного поколения, которое уже сегодня считает, что лучше попросить прощения, чем позорно отказываться от прошлого. Да, тысячи турок не приемлют официальную политику отрицания и выражают солидарность с армянским народом. Эти процессы очевидны и они заставляют власти Турции предпринимать определенные шаги», - отметил Серж Саргсян.
По его словам, турецкое руководство ныне даже говорит о необходимости создания «справедливой памяти» между армянами и турками. «Но уже следующим шагом пытается заминировать справедливость, поставив знак равенства между полутора миллионами невинных жертв, в основном стариков, женщин и детей, и турецкими военными, погибшими вследствие авантюрных действий руководителей Османской империи. Это не «справедливая» память. Подобную «справедливость» мы принять не можем. В действительности это обновленный, усовершенствованный, заново упакованный вариант политики отрицания Геноцида армян», - заявил Саргсян.
Президент отметил, что Армения продолжит объединенную деятельность в плане международного признания и осуждения Геноцида армян. «Но мы должны уважать память наших предков не только с помощью доведения нашей борьбы до конца, но и укрепляя Родину, используя талант и возможности каждого армянина на благо Родины», - отметил президент.
По его словам, каждый армянин должен гордиться тем, что в канун 100-летия Геноцида армян мы стоим с выпрямленной спиной, высоко поднятой головой, при существовании двух независимых государств – Республики Армения и Нагорно-Карабахской  Республики. «Даже в условиях блокады и ситуации «ни войны, ни мира», Родина продолжает развиваться», - подчеркнул Серж Саргсян.