Նիդեռլանդները Հայաստանին դրամաշնորհային աջակցություն է տրամադրելու՝ ապօրինի ներգաղթյալների վերաինտեգրման նպատակով: Հուլիսի 10-ին կայացած նիստում ՀՀ կառավարությունը սատարել է այս մասին ընդունված որոշումը:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր միգրացիոն պետական ծառայության ղեկավար Գագիկ Եգանյանը լրագրողներին տեղեկացրեց, որ օգնության համար կարող են դիմել նրանք, ովքեր վերջին կես տարիներին հարկադրաբար լքել են Նիդեռլանդները, ինչպես նաեւ նրանք, ովքեր կամավոր են վերադառնալու: Ծրագրի առաջին փուլը՝ (2014-15թ.թ.) նախատեսված է 100 հոգու համար: Աջակցություն կստանան մինչեւ այս տարեվերջ դիմողները: Գումարը նախատեսված է Հայաստանում վերաինտեգրման ծախսերի համար. աշխատանքի տեղավորում, վերապատրաստման կամ մասնագիտական դասընթացներ, ժամանակավոր կացարաններում տեղավորում եւ այլն:
«Հատուկ դեպքերում, հոլանդացի մեր գործընկերների հետ համաձայնեցմամբ, մենք ֆինանսավորում ենք խնդրելու ժամկետը լրանալուց հետո՝ 2015 թվականին դիմած անձանց համար: Բայց ընդհանուր առմամբ, կարծում եմ, ծրագիրը հիմնական կդառնա»,- ասաց Եգանյանը: Նա նաեւ հավելեց, որ Եվրամիության մյուս երկրների հետ նման համաձայնագրերի մասին պայմանավորվածությունը չի բացառվում, սակայն առայժմ այդպիսիք չկան:
Հիշեցնենք, որ ապօրինի ներգաղթյալների հետընդունման մասին Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ պայմանագիրը Բրյուսելում ստորագրվել է 2013 թվականի ապրիլին, սակայն մինչեւ հիմա նրանց զանգվածային արտաքսում տեղի չի ունեցել:

Нидерланды предоставят Армении грантовую поддержку на реинтеграцию мигрантов-нелегалов. Постановление об этом поддержало Правительство Армении на заседании 10 июля.
Как заявил журналистам начальник Государственной миграционной службы Армении Гагик Еганян, за поддержкой могут обращаться те, кто в последние полгода был принудительно выдворен из Нидерландов, а также согласился вернуться добровольно. Первый этап программы (2014 – 15 гг.) рассчитан на 100 человек. Поддержка будет предоставлена тем, кто обратится за ней до конца 2014 года. Сумма будет предназначена для расходов по реинтеграции в Армении – на трудоустройство, курсы по специальности, размещение во временном жилье и другие. «В особых случаях, по согласованию с нидерландскими коллегами, мы будем запрашивать финансирование для лиц, обратившихся после истечения срока – в 2015 году. Но в целом, думаю, программа перейдет на постоянную основу», - сказал Еганян. Договоренности об аналогичных соглашениях с другими странами Евросоюза не исключатся, но пока не достигнуты, добавил чиновник.
Напомним, что договор Армения – Евросоюз о реадмиссии нелегальных мигрантов был подписан в апреле 2013 года в Брюсселе, но массового выдворения нелегалов пока не происходило.