Լեհաստանում ուժի մեջ է մտել մանկապիղծներին ամորձատելու օրենքը: Այսուհետ հարկադիր քիմիական ամորձատման են ենթարկվելու մանկապղծության եւ ազգականների նկատմամբ սեռական ոտնձգության համար դատապարտված անձինք:
Անչափահասների բռնաբարության մեջ մեղադրվող տղամարդիկ պետք է դեղերի ընդունման կուրս անցնեն, որը խեղդելու է սեռական ցանկությունները:Թեեւ, նման որոշում կայացնելուց առաջ դատավորները պետք է խորհրդակցեն հոգեբանի հետ:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ հանցագործի բուժման կարիք ունենալու հարցը դատարանը պետք է քննարկի ոչ շուտ, քան դատապարտյալի՝ բանտից դուրս գալուց վեց ամիս առաջ, հաղորդում է Utro.ru-ն:
Քիմիական ամորձատման ընթացակարգն օգտագործվում է մի շարք երկրներում, սակայն որպես կանոն կամավոր սկզբունքներով:
Լեհ գործիչները նշում են, որ այսօր իրենց երկրում գործում են ամենախիստ օրենքները մանկապիղծների նկատմամբ: Քիմիական ամորձատման դեպքում տղամարդու օրգանիզմ է ներարկվում հատուկ դեղամիջոց, որը արգելափակում է տղամարդկային հորմոնի գործողությունը, եւ հանգեցնում սեռական ցանկության ճնշման: Նման ամորձատումը (կաստրացիան) նախատեսված է որոշակի ժամանակի համար եւ ցմահ չէ:

В Польше вступил в силу закон о кастрации педофилов. Отныне принудительной химической кастрации будут подвергаться все осужденные за педофилию и сексуальное насилие над родственниками.
Теперь мужчины, отсидевшие срок по делам об изнасиловании несовершеннолетних, будут обязаны начать курс приема медикаментов, подавляющих сексуальное влечение. Правда, прежде чем вынести решение о назначении химической кастрации, судьям будет необходимо проконсультироваться с психиатром, наблюдающим заключенного.
Ранее сообщалось, что суд должен рассмотреть вопрос о том, нуждается ли преступник в лечении, не позже чем за полгода до его выхода из тюрьмы, передает Utro.ru.
Процедура химической кастрации применяется в ряде стран, однако, как правило, на добровольной основе.
Польские политики отмечают, что на сегодняшний день в их стране действует самое строгое в Европе законодательство в отношении педофилов.
Суть химической кастрации заключается в том, что в организм мужчины вводится специальный препарат (модифицированная форма тестостерона), который блокирует действие мужского гормона, что, в свою очередь, приводит к подавлению сексуального влечения, и мужчина становится менее агрессивным. Фармакологическая кастрация не является пожизненной, она рассчитана на определенный период времени.