Չինաստանի Սինցզյան-Ույղուրյան ինքնավար շրջանում մի քանի դատական ատյաններ ավելի քան 3 տասնյակ մարդու տարբեր ժամկետների ազատազրկման են դատապարտել համացանցում ծայրահեղական տեսանյութերի տարածման համար:
Իշխանությունների կարծիքով, տեսանյութերը կարող էին ներշնչել ինքնավար մարզի ծայրահեղականներին ոչ վաղ անցյալում կատարած ահաբեկչությունների: Դատարանը նրանցից երեքին ցմահ, իսկ մնացած 29 մեղադրյալներին 4-15 տարվա ազատազրկման են դատապարտել, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Անվտանգության համատեքստում Սինցզյանը Չինաստանի ամենաանկայուն շրջանն է: Չինական իշխանությունների տվյալներով՝ այստեղ գործում է «Արեւելյան Թուրքստան» ահաբեկչական կազմակերպությունը, որին Պեկինը միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների, մասնավորապես՝ «Ալ-Քաիդայի» հետ կապի մեջ է կասկածում:
Վերին կես տարում Չինաստանում մի քանի խոշոր ահաբեկչություն է իրականցվել: Սինցզյան-Ույղուրյան ինքնավար շրջանի իշխանությունները մայիսին հայտարարել էին հակաահաբեկչական գործողությունների մասին, որոնք կշարունակվեն մինչեւ 2015թ. հունիսը: ՉԺՀ-ի հատուկ ծառայությունները ինքնավար շրջանում հատուկ գործողությունների ժամանակ արդեն չեզոքացրել են ավելի քան 30 ահաբեկչական խմբավորումների:

Несколько судебных инстанций в Синьцзян-Уйгурском автономном регионе (СУАР) Китая приговорили три десятка человек к различным срокам за распространение в Интернете экстремистских видео.
По мнению властей, видеоматериалы, за которые 32 человека получили сроки, могли вдохновить экстремистов в СУАР на совершение недавних терактов в регионе. Суд приговорил троих из них к пожизненному заключению, остальные 29 обвиняемых получили от четырех до 15 лет тюремного заключения, сообщает РИА Новости.
Синьцзян в плане безопасности является самым нестабильным регионом Китая. На территории СУАР, по данным китайских властей, действует террористическая организация «Восточный Туркестан», которую Пекин подозревает в связях с международными террористическими организациями, в частности с «Аль-Каидой».
За последние полгода в Китае произошло несколько крупных терактов. Власти СУАР в мае объявили о начале антитеррористической операции, которая продлится до июня 2015 года. Спецслужбы КНР во время спецоперации уже ликвидировали более 30 террористических группировок в автономном районе.