ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը չի մասնակցելու Իրանի միջուկային խնդրի շուրջ հուլիսի 13-ին Վիեննայում նախանշված Թեհրանի եւ «վեցյակի» նախարարական հանդիպմանը: Այս մասին տեղեկացնում է ИТАР-ТАСС-ը՝ մեջբերելով Վիեննայում միջազգային կազմակերպություններում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վլադիմիր Վորոնկովի հայտարարությունը:
Վորոնկովը պարզաբանել է, որ հուլիսի 13-ին Լավրովը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ուղեկցելու է Լատինական Ամերիկայում շրջագայության ժամանակ:
Հիշեցնենք, որ միջազգային միջնորդների վեցյակում ընդգրկված են Ռուսաստանը, Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն, Չինաստանն ու Գերմանիան:
Հուլիսի 9-ին եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարի քարտուղար Մայքլ Մենը հայտարարել էր, որ միջուկային ծրագրի շուրջ Իրանի հետ բանակցություններում «վեցյակը» հանդես է գալու որպես մեկ ամբողջություն:
Այնուհետեւ հայտնի դարձավ, որ բանակցություններում Ռուսաստանը ներկայացնելու է ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը:

Глава российского МИДа Сергей Лавров не примет участия в министерской встрече «шестерки» с Ираном по ядерной проблеме в Вене 13 июля, сообщает ИТАР-ТАСС со ссылкой на заявление постоянного представителя России при международных организациях в столице Австрии Владимира Воронкова.
Воронков пояснил, что 13 июля, когда будет проходить встреча «шестерки», Лавров будет сопровождать Владимира Путина в его турне по Латинской Америке.
В шестерку международных посредников входят Россия, Великобритания, Франция, США, Китай и Германия.
9 июля секретарь главы европейской дипломатии Майкл Мэнн заявил, что «шестерка» в ходе переговоров с Ираном по соглашению о ядерной программе выступит единым целым.
Затем стало известно, что Россию на переговорах будет представлять замглавы МИД России Сергей Рябков.