Ամերիկյան Citigroup ֆինանսական կոնգլոմերատը որոշել է 7 մլրդ դոլար վճարել, որպեսզի լուծի ցածրարժեք արժեթղթերի հետ կապված ԱՄՆ պետական հետաքննության խնդիրը. դրանք բանկը վաճառել է 2008 թվականի ֆինանսական ճգնաժամի նախաշեմին:
Reuters-ի աղբյուրների տվյալներով, այդ 7 միլիարդը ներառում է 4 մլրդ դոլար՝ ԱՄՆ արդարադատության նախարարության համար, 2.5 մլրդ՝ սպառողների օգտին վճարումների, ավելի քան 200 մլն դոլար՝ Դեպոզիտների ապահովագրության դաշնային կորպորացիայի (FDIC) եւ շուրջ 300 մլն դոլար՝ 5 նահանգներում հետաքննության խնդիրը կարգավորելու համար:
Արդարադատության նախարարության եւ բանկի ներկայացուցիչները հրաժարվել են մեկնաբանություններից: Նյու Յորքի, Դելավերի, Կալիֆորնիայի, Մասաչուսեթսի եւ Իլինոյսի արդարադատության նախարարների ներկայացուցիչները (նահանգներ, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, մասնակցում են հետաքննությանը), ինչպես նաեւ FDIC-ը, առայժմ չեն պատասխանել հարցումներին:
Համաձայնագիրը, մի քանի ամիս տեւած բանակցություններից հետո, ստորագրվել է անցած հանգստյան օրերին: Ըստ Росбалт-ի, բանակցությունների ընթացքում կառավարությունը 12 մլրդ դոլար է պահանջել եւ սպառնացել դատական հայց ներկայացնել Citigroup-ի դեմ:

Американский финансовый конгломерат Citigroup решил заплатить $7 млрд, чтобы решить вопрос с государственным расследованием США в отношении низкопробных бумаг, обеспеченных закладными, которые банк продавал в преддверии финансового кризиса 2008 года.
По данным источников Reuters, эти $7 млрд включают в себя $4 млрд деньгами для Министерства юстиции США, $2,5 млрд выплат в пользу потребителей, более $200 млн для Федеральной корпорации страхования депозитов (FDIC) и чуть менее $300 млн для того, чтобы решить вопрос расследований в 5 штатах.
Представители Министерства юстиции и банка отказались от комментариев. Представители министров юстиции Нью-Йорка, Делавера, Калифорнии, Массачусетса и Иллинойса — штатов, которые, видимо, участвуют в расследовании, а также FDIC — пока не ответили на запросы.
Соглашение было подписано на выходных после нескольких месяцев переговоров, во время которых правительство, по словам источников, требовало $12 млрд и угрожало подать иск против Citigroup, сообщает Росбалт.