Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը եվրոպական տնտեսության վերածննդի, երիտասարդության համար նոր աշխատատեղերի եւ հաջորդ երեք տարիների ընթացքում տնտեսության աճի խթանման նպատակով հայտարարել է 300 մլրդ եվրո (409 մլրդ դոլար) արժողության ներդրումային ծրագրի մասին: Այդ մասին հաղորդում է Gazeta.ru-ն՝ վկայակոչելով France-Presse գործակալությանը:
Գումարը կտրամադրվի գոյություն ունեցող բյուջետային ռեսուրսներից, Եվրոպական ներդրումային բանկի հինադրամից՝ չխախտելով բյուջետային պակասուրդի եւ պետական պարտքի շուրջ ԵՄ-ի խիստ կանոնները:
«Մեզ անհրաժեշտ է Եվրոպայի վերաարդյունաբերականացում», - պարզաբանել է Յունկերը՝ խոստանալով ներդրումներն ուղղել էներգետիկայի, տրանսպորտի ոլորտներ եւ արդյունաբերական կլաստերներ:

Jean-Claude Juncker, the President-designate of the European Commission, has announced about a €300 billion ($409 million) investment program.
The program aims to revive the European economy, create new jobs for the youth, and promote economic growth for the next three years, Gazeta.ru reported citing the Agence France-Presse news agency.
The amount will be allocated from the existing budgetary resources and the European Investment Bank funds, but without violating the strict European Union rules on budget deficits and state debts.