Ամերիկացի գիտնականները բացահայտել են, որ մտերիմ ընկերները գենետիկորեն նման են միմյանց: Այդ մասին գրում է  The Washington Post-ը՝ վկայակոչել ով Proceedings of the National Academy of Sciences թերթում հրապարակված հետազոտությանը, հաղորդում է Gazeta.ru-ն:
Փորձագետներն այն եզրահանգմանն են եկել, որ երկու ընկերների գենետիկ նշանները գրեթե նույն են, եթե ասենք նրանք ունենային միեւնուննն նախանախանախապապիկներ եւ նախանախանախատատիկներ:
«Ձեր ընկերները միմյանց նման են ոչ միայն արտաքնապես, այլեւ գենետիկորեն», ասել է հետազոտության համահեղինակ Նիկոլաս Քրիստակիսը:
Քալիֆորնիայի համալսարանի պրոֆեսոր Ջեյմս Ֆաուլերը նշել է, որ սա շատ թույլ նմանություն է, ու հավելել, որ խոսքը մոտ 1% գենետիկ նշանների մասին է: Սակայն, գիտնականի խոսքով՝ էվոլյուցիոն տեսության համար այն հսկայական նշանակություն ունի:
Հետազոտության ընթացքում մասնագետները ուսումնասիրել են ընկերների եւ անծանոթների հարյուրավոր զույգեր: Նշվել է որ «ընկերություն» միասնական գենը հայտնաբերել չի հաջողվել:

Американские ученые выяснили, что близкие друзья похожи генетически. Об этом пишет The Washington Post со ссылкой на исследование, опубликованное в журнале Proceedings of the National Academy of Sciences, сообщает Газета.Ру
Эксперты пришли к выводу, что количество похожих генетических маркеров у двух друзей почти такое же, как если бы у них были одни и те же прапрапрадедушки и прапрапрабабушки.
«Ваши друзья похожи на вас не только внешне, но и генетически», – сказал соавтор исследования Николас Кристакис из Йельского университета.
Это слабое сходство, отметил профессор Джеймс Фаулер из Калифорнийского университета и добавил, что речь идет примерно об 1% генетических маркеров. Однако, по словам ученого, для эволюционной теории это имеет огромное значение.
В ходе исследования специалисты изучили сотни пар друзей и пар незнакомцев, а также сотни тысяч генетических маркеров. Отмечается, что единого гена «дружбы» выявить не удалось.