Առաջիկա հինգ տարիներին Եվրամիության անդամակցության ոչ մի թեկնածու չի կարողանա իրականացնել անհրաժեշտ բոլոր պայմանները:
Այս մասին Եվրախորհրդարանի պատգամավորների առջեւ ելույթում հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նոր կազմի նախագահ, Լյուքսեմբուրգի նախկին վարչապետ Ժան-Կլոդ Յունկերը:
«Առաջիկա 5 տարիներին Եվամիությանը ոչ մի պետություն չի անդամակցի: Դժվար է պատկերացնել, որ թեկնածուներից ինչ-որ մեկը կիրականացնի անհրաժեշտ բոլոր պայմանները եւ կկարողանա անդամակցել Եվրամիությանը»,- նշել է նա:
Միաժամանակ, Յունկերը մատնանշել է, որ անդամակցության բանակցությունները շարունակվելու են բոլոր թեկնածուների հետ:
Խոսելով Ուկրաինայի ժողովրդի մասին՝ նա նրանց եվրոպացի է կոչել: «Այդ եվրոպացի ժողովուրդն իր տեղն ունի Եվրոպայում»,- հայտարարել է Յունկերը՝ ոչ մի բառ չասելով ԵՄ-ին Ուկրաինայի անդամակցության հնարավորության մասին:

В ближайшие пять лет никто из кандидатов на вступление в ЕС не сможет выполнить все необходимые для этого условия.
Об этом заявил, выступая перед депутатами Европарламента (ЕП), назначенный на пост председателя нового состава Еврокомиссии бывший премьер-министр Люксембурга Жан-Клод Юнкер.
«В ближайшие 5 лет не будет государств, которые вступят в ЕС. Трудно представить, что кто-то из кандидатов выполнит все необходимые для этого условия и сможет войти в состав ЕС», - отметил он.
Вместе с тем Юнкер указал на то, что переговоры о вступлении будут продолжаться со всеми кандидатами.
Вместе с тем, говоря о народе Украины, он назвал его европейским.
«Эти европейские люди имеют свое место в Европе», - заявил Юнкер, не сказав ни слова о возможности членства Украины в ЕС.