Զինյալները հարձակվել են Աֆղանստանի նախագահ Համիդ Քարզայի ավտոշարասյան վրա: «Համա պրեսս» գործակալության տեղեկացմամբ, միջադեպը տեղի է ունեցել երկրի արեւելյան Պակտիա նահանգում:
Նախնական տեղեկություններով, վիրավորվել են նախագահի անվտանգության պահպանության ծառայության չորս աշխատակիցներ:
Ըստ ИТАР-ТАСС-ի, հուլիսի 17-ի վաղ առավոտյան Աֆղանստանի անվտանգության ուժերը հետ են մղել Քաբուլի օդանավակայանի ուղղությամբ թալիբների զինված հարձակումը:
«Ահաբեկիչների հարձակումը ձախողվել է, միջադեպի տարածքը պաշտպանված է: Կառուցվող շինություններում թաքնված բոլոր հարձակվողները ոչնչացված են»,- հայտարարել է Քաբուլի քրեական ոստիկանության ղեկավար Գուլ Աղա Հաշիմին:
Քաբուլի միջազգային օդանավակայանի տարածքում տեղակայված է Աֆղանստանի անվտանգության պաշտպանության աջակցության Միջազգային ուժերի միացյալ հրամանատարության կենտրոնակայանը:

Боевики атаковали кортеж президента Афганистана Хамида Карзая. Как сообщило информационное агентство «Хама-пресс», инцидент произошел на востоке страны в провинции Пактия.
По предварительным данным, ранены четыре сотрудника службы охраны главы государства.
17 июля рано утром силы безопасности Афганистана отбили вооруженное нападение талибов на аэропорт в Кабуле, сообщает ИТАР-ТАСС
«Атака террористов провалилась, район инцидента зачищен, - заявил начальник криминальной полиции Кабула Гуль Ага Хашими. - Все нападавшие, укрывшиеся в строящихся зданиях, уничтожены».
На территории международного аэропорта столицы Афганистана расположен штаб объединенного командования Международных сил по содействию безопасности в Афганистане.