Եվրոպայի հարցերով Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Դեյվիդ Լիդինգտոնը հիասթափություն է հայտնել խուլիգանության մեղադրանքով ադրբեջանացի ակտիվիստ Հասան Հուսեյլիին դատապարտելու կապակցությամբ:
Հայտարարությունում նշվում է, որ Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ-ը սերտորեն համագործակցել Հուսեյնի հետ քաղաքացիական հասարակության մեջ կանանց ներգրավվածության մեծացման եւ սոցիալական ձեռնարկումներն նպաստող նախագծերի շուրջ:
«Քաղաքացի Հուսեյնլին միացել է երկարատեւ բանտարկության դատապարտված մեծ թվով ակտիվիստներին», - նշվում է հայտարարությունում:
Դեյվիդ Լինդիգտոնը կրկին կոչ է արել Ադրբեջանին, ամենայն հավանականությամբ, քաղաքականապես շահադրդված ձերբակալությունների եւ բանտարկությունների միտումների հետ կապված հարցերը:
Նշենք, որ «Կատարյալ քաղաքացի» լուսավորչական կենտրոնի ոչ կառավարական կազմակերպության ղեկավար Հասան Հուսեյնլին դատապարտվել է 6 տարվա ազատազրկման:

Министр Великобритании по делам Европы Дейвид Лидингтон выразил разочарование в связи с осуждением азербайджанского активиста Гасана Гусейнли по обвинению в хулиганстве.
Как отмечается в заявлении, МИД Великобритании тесно сотрудничал с Гусейнли по проектам, направленным на содействие социальному предпринимательству и усилению участия женщин в гражданском обществе. «Г-н Гусейнли присоединился к все большему числу активистов гражданского общества, приговоренных к длительному тюремному заключению»,- отмечается в заявлении.
Дейвид Лидингтон вновь призвал Азербайджан разрешить вопросы, связанные с все более тревожной тенденцией большого количества задержаний и тюремных заключений, которые, по всей видимост, и являются политически мотивированными.
Отметим, что глава неправительственной организации главы Центра просвещения «Совершенный гражданин» Гасана Гусейнли был приговорен к 6 годам заключения.