Չեչնիայի նախագահ Ռամզան Քադիրովը Instagramում տեղադրել է մեռած ահաբեկիչ Դոկու Ումարովի լուսանկարը։
«Բոլոր նրանց համար, ովքեր հույս ունեն, որ այդ առնետը դեռ ողջ է, մենք կարող ենք ցույց տալ նրան նաեւ մահից հետո։ Ումարովը երբեք մարտիկ չի եղել։ Նա աշխարհում կատարվող ամեն բան իր վրա վերցնելու մասնագետ էր», — սոցցանցում գրել է Քադիրովը։
Ըստ նրա՝ Չեչնիայում երբեք այլեւս չեն լինի «Ումարովներ, Բասաեւներ եւ Խատաբովներ»՝ շնորհիվ «կամքի, ուժի եւ միասնականության»,-Քադիրովի խոսքերը  փոխանցում է Lenta.ru-ն։
Ավելի վաղ մամուլը եւ ուժային գերատեսչությունները քանիցս հերքել էին Դոկու Ումարովի մահվան լուրերը։ Սակայն 2014թ. ապրիլի 8-ին ԱԴԾ-ի նախագահ Ակեքսանդր Բորտնիկովը Հակաահաբեկչական կոմիտեի նիստում հաստատել էր նրա ոչնչացման լուրը։
Դոկու Ումարովը «Կովկասի էմիրաթ» կազմակերպության ղեկավարն էր։  Նա իր վրա էր վերցրել այնպիսի ահաբեկչությունների պատասխանատվությունը, ինչպիսիք են «Դոմոդեդովո» օդանավակայանում 2011թ. պայթյունը, 2010թ. Մոսկվայի մետրոյում պայթյունը, 2009թ. «Նեւսկի էքսպրես» գնացքի պայթյունը։

Глава Чеченской республики Рамзан Кадыров опубликовал в Instagram фото, на котором якобы изображен мертвый террорист Доку Умаров.
«Теперь же для тех, кто хотел бы верить в то, что эта крыса еще жива, мы можем показать её и после смерти. Умаров никогда не был воином. Он был специалистом по взятию на себя всего, что происходило в мире», — написал Кадыров в социальной сети. По его словам, в Чечне никогда больше не будет «Умаровых, Басаевых и Хаттабов» благодаря «воле, силе и единству и сплоченности», передает Lenta.ru.
Ранее СМИ и представители силовых ведомств не раз опровергали появлявшиеся сообщения о смерти Доку Умарова. Однако 8 апреля 2014 года директор ФСБ Александр Бортников выступил на заседании Национального антитеррористического комитета с подтверждением «его нейтрализации».
Доку Умаров являлся лидером организации «Имарат Кавказ». Он брал на себя ответственность за такие теракты, как взрыв в аэропорту «Домодедово» в 2011 году, взрывы в московском метро 2010-го, подрыв поезда «Невский экспресс» в 2009 году.