Կանադան նոր պատժամիջոցներ կսահմանի Ռուսաստանի դեմ կապված Դոնեցկի մարզում «Malaysia Airlines» ավիաընկերության «Boeing 777»-ի  վթարի հետ: Այդ մասին, ինչպես հաղորդում է «CTV News»-ը, հայտարարել է Կանադայի արտգործնախարար Ջոն Բերդը: Այլ մանրամասներ նա չի հաղորդել, ընդ որում նշելով, որ հետագա տեղեկությունները տրամադրվելու են առաջիկայում:
Ինչպես նշում է «Forbes»-ը, նույն օրը Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների մասին հաղորդել է նաեւ Կանադայի վարչապետ Սթիվեն Հարփերը: «Անցյալ շաբաթ քաղաքացիական ինքնաթիռի անընդունելի եւ հանցավոր գնդակոծությունը Ռուսաստանի կողմից ռազմական ագրեսիայի հետեւանք է: Սա ապացուցում է, որ միջազգային հասարակությանն անհրաժեշտ է շարունակել ճնշել ռուսական իշխանությանը»,- նշվում է կանադական վարչապետի կայքում տեղադրված հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ Մալազիական ավիաուղիների «Boeing 777»-ի վթարի հետեւանքով 298 մարդ էր զոհվել: Ուկրաինայի ներքին գործերի նախարարությունում հայտարարել են, որ, հավանաբար, ինքնաթիռին հարվածել են «Բուք» զենիթա-հրթիռային համալիրից:

Канада применит новые санкции в отношении России в связи с крушением самолета Boeing 777 авиакомпании Malaysia Airlines в Донецкой области. Об этом, как сообщает CTV News, заявил глава МИД Канады Джон Бэрд. Иных подробностей он не сообщил, отметив при этом, что вся дальнейшая информация будет предоставлена в «ближайшие часы и дни».
Как отмечает Forbes, в тот же день о введении санкций в отношении России также сообщил премьер-министр Канады Стивен Харпер. «Возмутительный и преступный подстрел гражданского самолета на прошлой неделе является прямым следствием военной агрессии со стороны России и ее незаконной оккупации территории Украины. Это доказательство того, что международному сообществу необходимо продолжить оказывать давление на российские власти», — указано в заявлении на сайте канадского премьера.
Напомним, в результате крушения Boeing 777 Малазийских авиалиний, выполнявшего рейс из Амстердама в Куала-Лумпур, погибли все 298 человек. В Министерстве внутренних дел Украины заявили, что, вероятно, пассажирский самолет сбили из зенитно-ракетного комплекса Бук.