Եվրախորհրդարանի անդամ Մայքլ Քրեյմերը Վիեննայում ԵՄ նիստի ժամանակ հեծանվային ճանապարհի շինարարության «Երկաթե վարագույր» ծրագիրն է ներկայացրել: Այս մասին գրում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ հղում կատարելով ավստրիական լրատվամիջոցներին:
Հեծանվուղու երկարությունը կազմելու է 6.800 կմ: Երթուղին սկսվելու է Ռուսաստանի եւ Նորվեգիայի սահմանին, Բարենցի ծովի մոտ, անցնելու է ռուս-ֆիննական սահմանով, Լեհաստանի, Մերձբալթյան երկրների ափերով, նախկին ԳԴՀ-ի եւ ԳԺՀ-ի սահմաններով: Այնուհետեւ հեծանվային ճանապարհը շարունակվելու է Չեխիայի, Ավստրիայի, Սլովենիայի, Հունգարիայի, Սերբիայի, Ռումինիայի, Բուլղարիայի սահմաններով եւ ավարտվելու է Սեւ ծովի ափին:
Քրեյմերի խոսքով, նախագծի արժեքը նվազագույն է լինելու, քանի որ երթուղին ներառում է արդեն գոյություն ունեցող բազմաթիվ հեծանվուղիներ:

Член европарламента Майкл Крэймер представил на заседании ЕС в Вене планы по строительству велодорожки «Железный занавес», сообщает РИА Новости со ссылкой на австрийские СМИ.
Длина дороги составит 6,8 тысяч км. Ее маршрут будет начинаться у Баренцева моря на границе РФ и Норвегии, далее он пройдет у российско-финской границы, берегов стран Прибалтики, Польши, бывшей границы ФРГ и ГДР. Затем путь велодорожки пройдет через границы Чехии, Австрии, Словении, Венгрии, Сербии, Румынии, Болгарии и закончится на берегу Черного моря.
По словам Крэймера, стоимость проекта будет минимальной, так как маршрут включает в себя много уже существующих велодорожек.